W sławskim magistracie doszło do podpisania umowy pomiędzy Gminą Sława, reprezentowaną przez Burmistrza Sławy – Cezarego Sadrakułę, Skarbnik Gminy – Małgorzatę Szymoniak i Kierownika Referatu Techniczno-Inwestycyjnego i Architektury – Marka Wróbla a Przedsiębiorstwem Produkcyjno Usługowo Handlowym Spółka Jawna Tadeusz i Artur Michalski z Leszna. To ważny krok w kierunku poprawy infrastruktury edukacyjnej i energetycznej w gminie, który znacząco wpłynie na komfort uczniów, nauczycieli oraz lokalnej społeczności.
Zakres inwestycji jest obszerny i obejmuje szereg prac modernizacyjnych, których realizacja zakończy się do 23 września 2026 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 11.139.768,22 zł brutto, z czego aż 9.981.552,79 zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Priorytetu FELB.02 „Fundusze Europejskie na zielony rozwój lubuskiego”, działanie FELB.02.01 „Efektywność energetyczna – dotacje” Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027. Reszta środków zostanie pokryta z budżetu Gminy Sława. W ramach projektu zostaną zrealizowane m.in.:
– budowa nowego podjazdu dla osób niepełnosprawnych do budynku Szkoły Podstawowej,
– wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż zewnętrznych żaluzji okiennych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych,
– izolacja przeciwwilgociowa ścian zewnętrznych,
– termomodernizacja budynków – docieplenie ścian i stropodachów,
– wymiana obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych,
– nowe pokrycie dachów,
– przebudowa windy dla osób niepełnosprawnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych,
– modernizacja instalacji gazowych i wymiana kotłów gazowych na nowoczesne, kondensacyjne jednostki,
– instalacja gruntowych pomp ciepła – rozwiązanie ekologiczne i przyszłościowe.
Warto podkreślić zmianę źródeł ciepła – w budynku Szkoły Podstawowej zamiast dotychczasowego kotła gazowego o mocy 280 kW pojawi się nowoczesny, kondensacyjny kocioł o mocy 74 kW. Z kolei w Sali Gimnastycznej dotychczasowe dwa kotły (po 96 kW) zastąpi jedno urządzenie o mocy 90 kW. W dwóch centralach grzewczych wykonane zostaną odwierty i zainstalowane pompy ciepła, które zapewnią energooszczędne ogrzewanie z poszanowaniem środowiska. Realizacja tego projektu to nie tylko poprawa warunków nauczania i pracy w sławskich szkołach, ale również realny krok w stronę oszczędności energetycznych.
Kolejny raz inwestujemy w edukację, środowisko i przyszłość – z myślą o naszych dzieciach i kolejnych pokoleniach.