Logo: BIP
.
Baner: baner urząd
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Edukacja ekologiczna

Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!

Ilustracja do informacji: Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!
Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym. Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów. Konkurs korzysta z interaktywnych i zdalnych narzędzi edukacyjnych.
Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp.. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.
Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator… W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal.
Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.
Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.
Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.
W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości. Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd… Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.
Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi.
Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil, KRS nr 0000393451, adres siedziby: ul. Dywizjonu 303 nr 139/174, 01-470 Warszawa.
Partnerami są: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl
Kontakt do koordynatora: tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil~@~chlorofil~.~com~.~pl
Konkurs jest bezpłatny.
Obraz może zawierać: tekst
 
 

Wodne szaleństwo na plaży

Ilustracja do informacji: Wodne szaleństwo na plaży
Ostatniego dnia Dni Sławy - Lato bez Granic 2019 przygotowanych zostało wiele atrakcji dla najmłodszych. Na plaży Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW Teatr Katarynka - Bajki Stają Się Rzeczywistościąwystawił sztukę pt. „Frania Recykling, Cztery Żywioły i Ekodancing". Dzięki temu przedstawieniu dzieci dowiedziały się, że ekologia to nie tylko segregacja śmieci, ale to bardzo rozległa dziedzina nauki. Śpiew, taniec i nietuzinkowe przeboje muzyczne sprawiły, że maluchy z zaciekawieniem przyswajały wiedzę nt. dbałości o stan środowiska.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

36 Galeria zdjęć: Wodne szaleństwo dla maluchów

Dzięki komediowej fabule była to niezapomniana lekcja zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów. Po spektaklu odbył się koncert piosenek Disney'a, znanych z największych animowanych produkcji. Był czas na malowanie buziek, modelowanie balonów, gry i zabawy z wodą oraz tańce z żywą maskotką. Impreza odbyła się przy współudziale Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW i Urzędu Miejskiego w Sławie.

Rozstrzygnięcie konkursu

Z przyjemnością przedstawiamy wszystkie prace złożone w ramach konkursu „Przyroda i Ekologia w Gminie Sława”.
 

I kategoria skierowana do przedszkolaków i dzieci z klas I pt. „Bocian w gnieździe”

16 Galeria zdjęć: Prace plastyczne Bocian w gnieździe

II kategoria dotyczy dzieci z klas II i III pt. „Woda w przyrodzie”

14 Galeria zdjęć: Prace plastyczne Woda w Przyrodzie

III kategoria dotycząca młodzieży z klas IV-VI ulotka pt. „Wzgórza Pszczółkowskie”

9 Galeria zdjęć: Prace plastyczne Wzgórza Pszczółkowskie

XIV Edycja Konkursu Zbieraj Baterie Dbaj o Środowisko o tytuł najefektowniejszej placówki oświatowej

Ilustracja do informacji: XIV Edycja Konkursu Zbieraj Baterie Dbaj o Środowisko o tytuł najefektowniejszej placówki oświatowej
Suma zebranych baterii z poszczególnych szkół w roku szkolnym 2018/2019
wynosi 945 kg.
W Urzędzie Miejskim zebrało 20 kg.
Razem 965 kg baterii z 9 punktów.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: Zbieraj Baterie - Dbaj o Środkowisko

Najmłodsi mieszkańcy zebrali prawię tonę zużytych baterii
Brawo dzieci, brawo młodzież! Z przyjemnością informujemy o doskonałych wynikach zakończonego właśnie konkursu „Zbieraj baterie - Dbaj o środowisko”.
Brały w nim udział przedszkola i pozostałe placówki oświatowe z terenu naszej gminy.
A oto wyniki zbiórki:
I miejsce – Niepubliczne Przedszkole „Promyk” w Sławie, które otrzymuje tytuł Najefektywniejszej placówki oświatowej oraz bon podarunkowy i certyfikat
II miejsce- Szkoła Podstawowa w Ciosańcu (bon podarunkowy)
III miejsce- Szkoła Podstawowa w Krzepielowie (bon podarunkowy)
Zasadą wyłonienia zwycięzców jest przeliczenie ilości zebranych baterii na liczbę uczniów/przedszkolaków w danej szkole. W tej edycji maluchy z Niepublicznego Przedszkola „Promyk” w Sławie zebrały aż 100kg zużytych baterii, w przeliczeniu na jednego przedszkolaka – 2,22 kg. Gratulujemy zwycięzcom, ale również pozostałym uczestnikom!
Skrzętne gromadzenie przez cały rok szkolny zużytych baterii dało naprawdę doskonały efekt. Uzbieraliście prawie tonę niebezpiecznych odpadów! Dzięki temu do środowiska nie trafi mnóstwo niebezpiecznych substancji, które znajdują się w bateriach. Dzięki temu czystsze będzie nasze środowisko.
Jeszcze raz dziękujemy za czynny udział w tej ekologicznej rywalizacji zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

W załączniku protokół konkursowy. 

Załączniki

 • DOCX Rozmiar: 17,3 KiB Ilość pobrań: 913

  Pobierz

Ekoteatr dla dzieci

Ilustracja do informacji: Ekoteatr dla dzieci
Jakie kon­sek­wencje dla środowiska niesie spalanie śmieci w piecach, co to jest smog, niska emisja, jak seg­re­gować odpady. Na zaproszenie Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sławie Krakowskie Biuro Promocji Kultury trudniące się organizacją imprez artystycznych zaprezentowało spektakl edukacyjny pn. Rajska wyspa"

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16 Galeria zdjęć: Ekoteatr dla dzieci

Tem­atyką spek­taklu były zagad­nienia związane z niską emisją, smo­giem, zanieczyszcze­niem powi­etrza, seg­re­gacją odpadów, elek­trośmieci­ami i degradacją środowiska nat­u­ral­nego. Pro­fesjon­alni aktorzy teatralni z wielo­let­nim doświad­cze­niem zapewnili dzieciom wspani­ałą zabawę połąc­zoną z dużą dawką infor­ma­cji z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Dzieci brały czynny udział w przed­staw­ie­niu, odpowiadały na przy­go­towane pyta­nia i łamigłówki, poma­ga­jąc bohaterom. Spektakl grano dwa razy dla uczniów i przedszkolaków z naszej gminy.

Przyroda i ekologia w Gminie Sława

Ilustracja do informacji: Przyroda i ekologia w Gminie Sława
Szczegóły konkursu i regulamin w załączniku.

Załączniki

 • DOC Rozmiar: 37 KiB Ilość pobrań: 1515

  Pobierz
 • DOCX Rozmiar: 24,1 KiB Ilość pobrań: 1013

  Pobierz
 • DOCX Rozmiar: 18,2 KiB Ilość pobrań: 1078

  Pobierz
 • DOCX Rozmiar: 18,1 KiB Ilość pobrań: 991

  Pobierz

Zbieraj baterie-Dbaj o środowisko

Ilustracja do informacji: Zbieraj baterie-Dbaj o środowisko
Ruszyła kolejna już edycja konkursu, organizowanego przez Urząd Miejski w Sławie - Zbieraj baterie-Dbaj o środowisko o tytuł najefektywniejszej placówki oświatowej.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Zbieraj baterie - Dbaj o środowisko

 
REGULAMIN XIV EDYCJI KONKURSU BURMISTRZA SŁAWY
„ZBIERAJ BATERIE - DBAJ O ŚRODOWISKO”
 
1. Konkurs dotyczy uczniów szkół podstawowych i przedszkolnych uczących się
na terenie gminy Sława.
2. Hasłem konkursu jest: „ZBIERAJ BATERIE - DBAJ O ŚRODOWISKO”
3. Konkurs przeprowadzony będzie według poszczególnych szkół:
 
 
1. SP w Krzepielowie
 
2. SP Stare Strącze
 
3. SP Ciosaniec
 
4. SP Sława
 
5. Przedszkole Samorządowe w Sławie
 
6. Przedszkole Niepubliczne „Bajka”
 
7. Przedszkole Niepubliczne „Promyk”
 
8. Przedszkole Niepubliczne „Kraina Pani Sowy”
 
9. Szkoła Podstawowa „ Happy House”
 
4. Cel konkursu:
- Uświadomienie dzieciom i młodzieży konieczności segregacji odpadów niebezpiecznych z odpadów komunalnych,
- Zwrócenie uwagi na skalę problemu związanego z dużą ilością zużytych baterii,
- Promowanie właściwej postawy racjonalnego korzystania ze środowiska
i gospodarowania zasobami przyrodniczymi,
- Wyłonienie i nagrodzenie szkół i przedszkoli, których uczniowie najaktywniej uczestniczą w zbiórce baterii,
- Ochrona środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem odpadami pochodzącymi ze sprzętu elektronicznego, w tym zużytych baterii,
- Kształtowanie pozytywnego i odpowiedzialnego stosunku młodzieży
do środowiska.
 
5. Konkurs przeprowadzony będzie w jednej kategorii:
NAJEFEKTYWNIEJSZA PLACÓWKA OŚWIATOWA
Laureatem konkursu zostaje placówka, w której zebrano największą masę zużytych baterii w przeliczeniu na jednego przedszkolaka/ucznia szkoły.
6. Baterie zostaną przekazane do Urzędu Miejskiego w Sławie i zważone przez upoważnionych pracowników ww. Urzędu. W dalszej drodze baterie zostaną poddane utylizacji.
7. Po zgromadzone baterie w ustalonych telefonicznie dniach będą przyjeżdżać
i odbierać z sekretariatu szkoły upoważnieni pracownicy Urzędu Miejskiego w Sławie wraz z podpisanym protokołem przekazania baterii.
8. Rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić 1 czerwca 2019 r.
Ogłoszenie wyników nastąpi w połowie czerwca br.
9. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w Biuletynie Sławskim i na stronie internetowej: www.slawa.pl.
10. Wszystkie placówki oświatowe uczestniczące w konkursie otrzymają dyplomy udziału w ekologicznej akcji selektywnej zbiórki baterii.
 
 
 

Młodzież zebrała ponad tonę odpadów

Ilustracja do informacji: Młodzież zebrała ponad tonę odpadów
XIII edycja konkursu pt.: „Zbieraj baterie-dbaj o środowisko” za nami. Celem tej inicjatywy jest promowanie wśród dzieci i młodzieży zasad właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi. W tej edycji zebrano rekordową ilość zużytych baterii, aż 1200 kg! A to oznacza, że taka ilość nie zanieczyści środowiska, a zostanie w cywilizowany sposób unieszkodliwiona.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: Młodzież zebrała ponad tonę odpadów.

Jako że był to konkurs, musieliśmy wyłonić zwycięzców. Zasada była prosta: po zważeniu przeliczyliśmy wagę zabranych baterii na jednego ucznia w danej placówce oświatowej. Zwycięzcy otrzymali bon podarunkowy i certyfikat. Zwycięzcami zostali:
- I miejsce – Szkoła Podstawowa w Krzepielowie-otrzymała tytuł Najefektywniejszej placówki oświatowej
- II miejsce- Szkoła Podstawowa w Ciosańcu
- III miejsce- Niepubliczne Przedszkole „Promyk” w Sławie
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzepielowie zebrali aż 254 kg zużytych baterii, w przeliczeniu na jednego ucznia- 2,4 kg. Taką postawę się chwali i nagradza. Gratulujemy zwycięzcom, oraz wszystkim którzy brali udział w zbiórce!
Dziękujemy za zaangażowanie uczniów i nauczycieli.

Konkurs przyrodniczy dla przedszkolaków

Ilustracja do informacji: Konkurs przyrodniczy dla przedszkolaków
Pierwszy dzień wiosny to czas, w którym przyroda powoli budzi się do życia. Pojawiają się pierwsze liście, do Polski wracają bociany, a niedźwiedzie budzą się ze snu. Z tej okazji w Przedszkolu im. Czesława Janczarskiego w Sławie zorganizowano konkurs pn. „Przyroda w naszym środowisku". Maluchy miały okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat zwierząt zamieszkujących nasz kraj.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18 Galeria zdjęć: Konkurs dla przedszkolaków

Dzieci biorące udział w konkursie zostały podzielone na trzy zespoły, po pięciu uczestników w każdym. Zmagały się one z ciekawymi i pouczającymi zadaniami praktycznymi. Dzieci rozpoznawały głosy ptaków, odgadywały zagadki, rozwiązywały rebus, a nawet podawały nazwy zwierząt w języku angielskim. Rywalizację drużyn oceniała komisja konkursowa, w której składzie zasiedli: Dyrektor Przedszkola, Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sławie (Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska), Nadleśnictwa Sława Śląska i Koła Łowieckiego. 
Wybór najlepszej drużyny nie był łatwy ze względu na wysoki poziom wiedzy, jaki prezentowały dzieci. Stąd też Komisja zdecydowała o nagrodzeniu wszystkich uczestników. 
Głównym celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającej przyrody, rozszerzenie wiedzy na jej temat oraz budowanie więzi z nią.

IX Edycja Gminnego Konkursu Ekologicznego

Ilustracja do informacji: IX Edycja Gminnego Konkursu Ekologicznego
Rozpoczynamy kolejną edycję konkursu „Przyroda i Ekologia w Gminie Sława”. Organizatorem jest Urząd Miejski w Sławie pod honorowym patronatem Nadleśnictwa Sława Śląska. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: Konkurs ekologiczny

Poprzednie edycje cieszyły się sporym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że i w tym roku będzie podobnie. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli. Jednym z głównych celów organizacji konkursu jest wychowanie świadomego społeczeństwa, właściwie pojmującego dobro płynące z otaczającego nas środowiska. Więcej szczegółów dostępnych w załącznikach.

Załączniki

 • JPG Rozmiar: 212,3 KiB Ilość pobrań: 1856

  Pobierz
 • JPG Rozmiar: 200,6 KiB Ilość pobrań: 778

  Pobierz
 • JPG Rozmiar: 207,1 KiB Ilość pobrań: 673

  Pobierz
1 2


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku