Logo: BIP
.
Baner: baner urząd
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Działalność ekologiczna

Nowe piece = czystsze powietrze

Ilustracja do informacji: Nowe piece = czystsze powietrze
W trosce o jakość powietrza na terenie naszej gminy kolejny raz ruszamy z gminnym programem wymiany pieców. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku Gmina Sława przeznacza na ten cel 100 tys. zł. Można już pobierać druki na stronie slawa.pl oraz bezpośrednio w sławskim magistracie.
Przyjmowanie wniosków ruszy 15 maja i potrwa do 22 maja. Decyduje kolejność złożonych i prawidłowo wypełnionych wniosków! Dotacja może pokryć nawet połowę kosztów związanych z wymianą ogrzewania na ekologiczne, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. (w tym roku kwota dotacji wzrosła o 1000 zł)

Szczegóły programu (jakie kotły są akceptowane) oraz regulamin i wniosek można znaleźć na stronie.
To kolejna edycja gminnego programu wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła. Ta akcja nie ma nic wspólnego z rządowym programem „Czyste powietrze” i jest finansowana z budżetu własnego Gminy Sława. Od 2018 roku Gmina Sława na ten cel przeznaczyła ponad 400.000.00 zł.

Po co to robimy? Jest to jeden z elementów walki o lepszą jakość powietrza na terenie gminy. Żeby ludzie spalali dobrej jakości paliwo i nie zatruwali powietrza, którym wszyscy oddychamy. Wynika to także z Gminnego Programu Gospodarki Niskoemisyjnej.

Dokumenty do pobrania:

Nowe piece = czystsze powietrze

Ilustracja do informacji: Nowe piece = czystsze powietrze
Prowadzony przez Gminę Sława program wymiany kopciuchów na nowe ekologiczne źródła ciepła istotnie wpływa na jakość powietrza na terenie gminy.

Nim ruszył rządowy program „Czyste powietrze” Gmina sama uruchomiła z własnych funduszy projekt wymiany starych pieców. Mieszkańcy bardzo pozytywnie podeszli do tego pomysłu i chętnie modernizowali swoje kotłownie. Przez trzy lata w budżecie Gminy zarezerwowanych zostało ćwierć miliona złotych. Odpowiednio w 2018 roku wnioskodawcy wykorzystali 33 tys. zł. Rok później już prawie 96 tys. zł, a w minionym roku ponad 98 tys. zł. Mieszkaniec mógł starać się o dotację w kwocie 50% kosztów wymiany źródła ogrzewania, jednak nie więcej niż 4000 zł.
Popularność i skuteczność programu sprawiły, że wiosną ma ruszyć następna jego edycja. Informacje o nowym naborze będzie można znaleźć na stronie internetowej w momencie uruchomienia nowej edycji.

Najbardziej popularne były piece na ekogroszek (minimum piątej klasy), kotły opalane granulatem drzewnym. Tych pierwszych mieszkańcy zainstalowali aż 42, 17 szt. na granulat drzewny i jeden na gaz. W sumie wyeliminowanych zostało 60 kopciuchów.
 
O tym, jak ważna jest troska o czyste powietrze poprzez wymianę kotłów i spalanie dobrego opału można się przekonać śledząc serwis map.airly.eu. Na bieżąco czujniki prezentują jakość powietrza w naszej okolicy.

Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!

Ilustracja do informacji: Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów!
Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym. Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów. Konkurs korzysta z interaktywnych i zdalnych narzędzi edukacyjnych.
Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp.. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.
Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.
Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator… W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal.
Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.
Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.
Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.
W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości. Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd… Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.
Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi.
Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil, KRS nr 0000393451, adres siedziby: ul. Dywizjonu 303 nr 139/174, 01-470 Warszawa.
Partnerami są: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.
Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl
Kontakt do koordynatora: tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil~@~chlorofil~.~com~.~pl
Konkurs jest bezpłatny.
Obraz może zawierać: tekst
 
 

Rozstrzygnięcie konkursu

W ramach konkursu ekologicznego „Przyroda i Ekologia w Gminie Sława”, w kategorii „Śmierdząca i paląca sprawa- niska emisja” wyłoniono trzy najlepsze prace:
I miejsce - Weronika Janik
II miejsce - Nicola Lisowska
III miejsce (wyróżnienie) - Katarzyna Kowalczuk
Gratulujemy autorom i zachęcamy do zapoznania się z ich pracami.

Załączniki

 • MP4 Rozmiar: 45,2 MiB Ilość pobrań: 785

  Pobierz
 • MP4 Rozmiar: 22,9 MiB Ilość pobrań: 780

  Pobierz
 • PPTX Rozmiar: 1,4 MiB Ilość pobrań: 905

  Pobierz

Przyroda i ekologia w Gminie Sława

Ilustracja do informacji: Przyroda i ekologia w Gminie Sława
Szczegóły konkursu i regulamin w załączniku.

Załączniki

 • DOC Rozmiar: 37 KiB Ilość pobrań: 1556

  Pobierz
 • DOCX Rozmiar: 24,1 KiB Ilość pobrań: 1082

  Pobierz
 • DOCX Rozmiar: 18,2 KiB Ilość pobrań: 1124

  Pobierz
 • DOCX Rozmiar: 18,1 KiB Ilość pobrań: 1023

  Pobierz

Działalność ekologiczna

ROZSTRZYGNIĘCIE VII EDYCJI KONKURSU PT.: „PRZYRODA I EKOLOGIA W GMINIE SŁAWA” 2016

„Autobus energetyczny” w Sławie – fotorelacja

Ilustracja do informacji: „Autobus energetyczny” w Sławie – fotorelacja
W dniu dzisiejszym, tj. 5 marca bieżącego roku do Sławy przyjechał „Autobus Energetyczny – mobilne centrum edukacyjno – informacyjne przeciwdziałania zmianom klimatu”.Eksperci z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S. A. rozpoczęli akcję edukacyjną przeprowadzając prelekcję, w Urzędzie Miejskim w Sławie, na temat sposobów minimalizowania zużywania energii w pracy, w domu itp. Obecnie uczniowie i przedszkolaki, ze wszystkich jednostek edukacyjnych oraz mieszkańcy z terenu Gminy Sława odwiedzają mobilne laboratorium.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: „Autobus energetyczny”

„Autobus Energetyczny” w Sławie

Referat Rolnictwa, Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sławie informuje,
że w dniu 5 marca bieżącego roku, w godzinach od 900 do 1700, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie, udostępniony będzie „Autobus Energetyczny – mobilne centrum edukacyjno – informacyjne przeciwdziałania zmianom klimatu”.
Projekt realizowany jest przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie zmian klimatu, przyczyn zachodzenia tych zmian, działań, jakie można podjąć, aby im zapobiec oraz zachęcenie każdego z odbiorców kampanii do podejmowania kroków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu w codziennym życiu i otoczeniu, tj.: w domu, w pracy, w szkole, lokalnym środowisku.
Autobus miejski dostosowany do pełnienia funkcji „mobilnego laboratorium”, wyposażony jest w modele, makiety i prezentacje przedstawiające najnowocześniejsze rozwiązania
w dziedzinie poszanowania energii. Ponadto w autobusie będą obecni eksperci udzielający informacji w przedmiotowym zakresie.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia „Autobusu Energetycznego”. Uczestnictwo
w realizowanym projekcie jest wyjątkową okazją do poznania rozwiązań służących efektywności energetycznej i tym samym przyjaznych środowisku naturalnemu.
 
Aneta Hnatyszak
 • 24-02-2015
czytaj dalej


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku