Logo: BIP
.
Baner: baner urząd
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Sołectwa Gminy Sława

Dzień Kobiet we Wróblowie

Ilustracja do informacji: Dzień Kobiet we Wróblowie
Z okazji Dnia Kobiet Sołtys wraz z Radą Sołecką Wróblowa zorganizowali uroczyste spotkanie dla Pań. Panie otrzymały symboliczne kwiaty oraz serdeczne życzenia. Dla wszystkich gości, został przygotowany słodki poczęstunek. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze przy rozmowach i wspólnych śpiewach.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Dzień Kobiet we Wróblowie

Dzień Kobiet w Dronikach

Ilustracja do informacji: Dzień Kobiet w Dronikach
Kolejny raz, z inicjatywy Sołtysa i Rady Soleckiej z okazji Dnia Kobiet w Dronikach zostało zorganizowane uroczyste spotkanie dla Pań. Sołtys wsi wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej na początku spotkania wręczyli paniom symboliczne kwiatki oraz złożyli serdeczne życzenia. Dla wszystkich gości, został przygotowany słodki poczęstunek, a czas miło płynął na rozmowach i wspólnym śpiewaniu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6 Galeria zdjęć: Dzień Kobiet w Dronikach

Flagi do wzięcia

Ilustracja do informacji: Flagi do wzięcia
Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych polskich świąt narodowych – 11 listopada. Naszym moralnym obowiązkiem jest upamiętnienie tego dnia oraz oddanie szacunku ludziom, którzy przelali krew i poświęcili życie w walce o wolną Polskę. Przez 123 lata niewoli Polacy nieugięcie wierzyli, że przyjdzie taki dzień, kiedy znów odzyskamy niepodległość, a nasz kraj pojawi się na mapie Europy. 
Od dzisiaj rozpoczynamy akcję „Biało-Czerwona dla Niepodległej”. Wszyscy ci, którzy nie zdążyli w roku ubiegłym zaopatrzyć się w darmową flagę Polski o wymiarach 70/110 cm, mają taką możliwość. Flagę można odebrać w Biurze Obsługi Interesanta na parterze Urzędu Miejskiego przy ul. H. Pobożnego 10 w godzinach pracy urzędu (pon. 8-16, wt-pt 7.30-15-30). Akcja potrwa do wyczerpania zapasów, ilość flag ograniczona.

Dzień Seniora w Starym Strączu

Ilustracja do informacji: Dzień Seniora w Starym Strączu
W niedzielę na sali wiejskiej odbył się coroczny Dzień Seniora. Rada Sołecka w Starym Strączu przygotowała dla seniorów słodki poczęstunek przy lampce wina, kawie i herbacie. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7 Galeria zdjęć: Dzień Seniora

Uczniowie Szkoły Podstawowej pod opieką Alicji Sobolewskiej przygotowali program artystyczny. Szczególnie spodobała się nowa interpretacja baśni „Kopciuszek XXI wieku”. Najstarszych mieszkańców Starego Strącza uhonorowano kwiatami. Następnie seniorzy udowodnili, że są w świetnej formie – zabawa przy muzyce trwała do godzin wieczornych.

Dożynki w Śmieszkowie

Ilustracja do informacji: Dożynki w Śmieszkowie
Najpierw był bardzo barwny korowód ulicami wyjątkowo przystrojonej wsi. Na boisku odbyła się msza św. polowa, potem przekazanie chleba, które swoim występem uświetnił Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca. Rolnikom za tegoroczny trud podziękował zastępca burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski. Dziękował również za trud włożony w organizację święta plonów. Na koniec był także czas na zabawę.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

25 Galeria zdjęć: Dożynki w Śmieszkowie

Najpierw trawa, teraz woda

Ilustracja do informacji: Najpierw trawa, teraz woda
Boisko i plac festynowy we Wróblowie nabierają kształtu. Żeby trawa mogła rosnąć i być utrzymywana konieczne jest jej podlewanie. Za sprawą ZWiK Sława tak będzie – wczoraj zainstalowana tam została studzienka. – I za to chcielibyśmy serdecznie podziękować prezesowi zakładu – mówi sołtys wsi Ryszard Czarnota.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: instalacja studzienki

Właściwie bez podłączenia wody ciężko by było coś tutaj zorganizować. Na razie rośnie zasiana trawa, za około dwa-trzy miesiące będzie można korzystać z boiska, przygotowanego w czynie społecznym. Po sąsiedzku ma stanąć wiata. Aktualnie mieszkańcy przycinają drzewa, żeby móc w pełni wykorzystać teren. Jak mówi sołtys, jeszcze trochę pracy przed nimi, żeby móc świętować na placu.

Społecznie dla dobra wspólnoty

Ilustracja do informacji: Społecznie dla dobra wspólnoty
W miniony weekend sołectwo Nowe Strącze wykonało prace porządkowe w miejscowości i nie tylko. Zebrano śmieci w miejscowości oraz przy drodze między Starym Strączem a Nowym Strączem. Ogrom śmieci widać na zdjęciach, a jest to odcinek o długości tylko ok. 1 km. Dodam, iż te same porządki wykonano rok temu. Turyści czy mieszkańcy? Myślę, że to nie istotne, ważne że takie akcje zwiększają świadomość, integrują naszą społeczność i propagują działania ograniczające powstawanie odpadów.
Po wspólnych porządkach zorganizowano mecz piłki nożnej oraz ognisko." - Dagmara Bortkiewicz Sołtys Nowego Strącza.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Porządki w Nowym Strączu

Konkurs wypieków Wielkanocnych.

Ilustracja do informacji: Konkurs wypieków Wielkanocnych.
W Krążkowie w tym roku odbywał się Konkurs Wypieków Wielkanocnych. W sumie do rywalizacji stanęło 47 ciast. Rywalizowano w trzech kategoriach: baby wielkanocnej, mazurków i łączonej pasch oraz serników. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23 Galeria zdjęć: Konkurs Wypieków Wielkanocnych.

Dodatkowej ocenie podlegała aranżacja stołów świątecznych. Nagrodę ufundowaną w tej kategorii przez sołectwo Krążkowo otrzymało sołectwo Nowe Strącze. Nagroda radnego Jerzego Żarczyńskiego otrzymało SAK z Tarnowa Jeziernego, a nagrodę specjalną Burmistrza Sławy otrzymały panie z Lipinek. W kategorii baby wielkanocnej wygrała babka trzykolorowa sołectwa Krążkowo. Tym samym gospodarzem kolejnego konkursu za rok będzie znowu Krążkowo. Kolejne miejsca zajęły: SAK Kuźnica Głogowska za babę wielkanocną i Nowe Strącze za babę kajmakową.W kategorii mazurków triumfowała Kuźnica Głogowska przed Ewą Szyszkowiak i SAK Tarnów Jezierny. W kategorii paschy i serniki wygrała Agnieszka Szafer, kolejne były SAK Łupice i sołectwo Nowe Strącze. Konkursowi towarzyszyły występy muzyczne i wystawa wypieków. Na specjalnym stoisku można było kupić ozdoby świąteczne, a dochód zasili leczenie małego mieszkańca Krążkowa – Maksa Prałata. Zebranym zaprezentował się również zespół "Krzepielów" ze swoimi palmami. Organizatorzy: SCKiW, Burmistrz Sławy, Sołectwo Krążkowo.

Sołectwa Gminy Sława

Sołectwo Przybyszów

Nazwa sołectwa:
Przybyszów
Liczba mieszkańców:
ok. 630 osób
Imprezy cykliczne:
Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dożynki
Zabytki:
Kościół filialny pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej z 1657 r.
Dwór z ok. 1600 roku
Filia Gross – Rosen (w miejscowości znajdowała się filia obozu koncentracyjnego)
Inne informacje:
We wsi działa klub piłkarski „Dąb” Przybyszów założony w 1952 r. Swoje mecze domowe zespół rozgrywa na stadionie w Sławie.

Sołectwo Tarnów Jezierny

Nazwa sołectwa:
Tarnów Jezierny
Liczba mieszkańców:
-
Imprezy cykliczne:
Dzień Kobiet,
Impreza integracyjna połączona z dniem dziecka,
zabawa taneczna na Dzień Strażaka,
Parafiada Myśliwska,
Zabawy okolicznościowe dla mieszkańców i wczasowiczów
Zabytki:
Pałacyk myśliwski
Inne informacje:
-

Sołectwo Szreniawa

Nazwa sołectwa:
Szreniawa
Liczba mieszkańców:
184
Imprezy cykliczne:
Dzień Kobiet,
Dzień Dziecka,
Biesiady przy ognisku,
Mikołajki
Zabytki:
Kapliczka z krzyżem

Sołectwo Nowe Strącze

Nazwa sołectwa:
Nowe Strącze
Liczba mieszkańców:
107
Imprezy cykliczne:
Dzień Kobiet
Sprzątanie wsi
Festyn rodzinny
Mikołajki
Zabawa sylwestrowa
Zabytki:
-
Inne informacje:
Głównymi walorami Nowego Strącza są przyroda oraz czyste powietrze. Wieś położona z dala od tras przelotowych gwarantuje spokój. Miejscowość otoczona przez lasy, w pobliżu znajdują się kilka stawów oraz Jezioro Krzywe, która służy jako kąpielisko oraz łowisko wędkarskie. Jezioro położone w lesie cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sezonie letnim. Z jeziorem związana jest legenda, która mówi, iż podobno woły bądź też konie, które zatonęły w jeziorze w pobliskiej miejscowości. Wypłynęły w tym jeziorze. Miało to świadczyć o tunelu podziemnym łączącym jeziora Krzywe i Wygnańczyckie. Niestety współcześnie nie potwierdzono tego faktu. W miejscowości mieści się świetlica oraz boisko do gry w piłkę nożną. Funkcjonuje też Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet oddział Nowe Strącze, które obok Rady Sołeckiej jest inicjatorem wielu imprez (udział w konkursie wypieków wielkanocnych i jarmarku produktu  lokalnego, wyjazdy integracyjne).

Sołectwo Krążkowo

Nazwa sołectwa:
Krążkowo
Liczba mieszkańców:
-
Imprezy cykliczne:
Dzień Kobiet
Dzień Dziecka
Piknik Rodzinny
Zabytki
Kapliczka – przed wojną pomnik poległych żołnierzy
Sala wiejska – przed wojną karczma
Pałac
Cmentarz poniemiecki
Inne informacje:
-

Sołectwo Wróblów

Nazwa Sołectwa: Wróblów
Liczba mieszkańców:
254
Imprezy cykliczne:
Dzień dziadka
Dzień kobiet
Sprzątanie świata
Wyjazdy na basen do Zielonej Góry
Dzień dziecka połączony z dniem matki i festynem rodzinnym
Dożynki
Sportowe zakończenie lata
Mikołajki
Zabytki:
Figurka Najświętszej Maryi Panny
Inne informacje:
Od 2014 roku prowadzona jest kronika zachodzących zmian w miejscowości. Kronika zawiera również wzmianki historyczne od 1530 (wypisane z Kroniki Sławy i okolic autorów  p. Artura Pacygi i Martina Sprugla) oraz dokumenty mieszkańców Wróblewa upoważniające do osadnictwa na ziemiach zachodnich po II wojnie światowej. W kwietniu dzieciom na placu zabaw została zamontowana nowa zabawka (zjeżdżalnia) zakupiona z L.F.S. na rok 2015. 

Sołectwo Gola

Nazwa Sołectwa: Gola
Liczba mieszkańców:
258
Imprezy cykliczne:
Dzień kobiet
Dzień dziecka
Letnia impreza integracyjna dla mieszkańców
Mikołajki
Bal  karnawałowy dla dzieci
Zabytki:
Zabytkowe tablice upamiętniające ofiary Pierwszej Wojny Światowej widniejące na obiekcie pełniącym współczesne funkcje figurki Matki Boskiej.
Inne informacje:
W Goli funkcjonuje grupa kobiet uczestniczących w zajęciach aerobiku, które odbywają się w  świetlicy wiejskiej.

Sołectwo Bagno

Nazwa Sołectwa: Bagno
Liczba mieszkańców:
202
Imprezy cykliczne:
Dzień kobiet
Dzień strażaka
Dzień dziecka
Ognisko andrzejkowe
Choinka noworoczna
Zabytki:
Figurka z krzyżem w centrum wioski
Inne informacje:
Dożynki gminne
Rozpoczęcie inwestycji 2015 – 2016:
- położenie chodnika
- remont drogi
- wpisanie wsi Bagno w projekt dofinansowany przez UE PROW

Sołectwo Krzydłowiczki

Nazwa sołectwa: Krzydłowiczki
Liczba mieszkańców:
130
Imprezy cykliczne:
Dzień kobiet
Wieczór seniora
Mikołajki
Coroczne odnawianie pomnika – krzyża
Zabytki:
Krzyż – pomnik ufundowany przez ludność przesiedloną w 1946 r. Poświecony pamięci Polaków poległych i pomordowanych w latach 1939 – 1945.
Inne informacje:
W latach 2011 – 2014 zagospodarowano plac przy świetlicy z przeznaczeniem na boisko. Wykonany został ekran ochronny zabezpieczający przed wypadaniem piłki na drogę publiczną. Nasadzone zostało ponad 90 sztuk krzewów ozdobnych jak również została zasiana trawa która utworzyła bardzo ładna murawę, która jest na bieżąco koszona i pielęgnowana. Wyremontowana została świetlica wiejska i wyposażona w naczynia i sprzęt umożliwiające zorganizowanie przyjęcia na ok. 40 osób. Większość wykonanych prac została zrobiona nieodpłatnie w czynie społecznym przez aktywnych i pracowitych mieszkańców wsi Krzydłowiczki.

Sołectwo Lubiatów

Nazwa sołectwa: Lubiatów
Liczba mieszkańców:
-
Imprezy cykliczne w:
Jacht Club Zagłębia Miedziowego „Chalkos”:
- regaty o Puchar Komandora
- regaty o Puchar Lata
- zakończenie sezonu i regat
- dyskoteki w soboty
- mała gastronomia
- wypożyczalnie jachtów
- wycieczki statkiem

OW „Master”
- imprezy integracyjne
- piknik rodzinny
- szkolenia

Zabytki:
Stare budynki mieszkalne i gospodarcze w Lubiatowie zbudowane zostały w stylu łużyckim
Inne informacje:
Nad brzegiem Jeziora Sławskiego usytuowane są pola campingowe,
Noclegi oferują pensjonaty: „Haleszka”, „Sosenka”, „Stokrotka” oraz „Zielone Domki”,
Z Lubiatowa do Dębu (kier. Sława) zbudowana została malownicza ścieżka rowerowo – spacerowa o dł. ok. 4km.
1 2 3 4

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku