Logo: BIP
.
Baner: LKŻBaner: Molo
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Szlaki Turystyczne

Szlaki Turystyczne

Szlaki wodne
Lubuski Szlak Wodny: - Sława - Santok - dł. 220 km (10 dni)Jezioro Sławskie - Rzeka Obrzyca - Jezioro Rudno - Południowy Kanał Obry i grupa jezior Przemęcko-Wieleńskich (dołączanie do Szlaku Konwaliowego- dł. 50 km. (3 dni)Sława - Rzek Obrzyca - Jez. Rudno - dalej Obrzycą do Odry - dł. 60km (3 dni)
Szlaki piesze znakowane

Szlak ZIELONY

Sława - Głuchów - Jodłów - Józefów - Świętobór – Konotop – 20 km

0,00 km – Sława. Z Nowego Rynku w Sławie, gdzie początek ma również szlak koloru zółtego, wyruszamy przez centrum miasta (Rynek) w kierunku parku. Spotykamy tam XVIII-wieczną bramę prowadzącą na dziedziniec pałacowy, po prawej stronie mijamy kościół parafialny p.w. Św. Michała Archanioła, w części zabytkowej parku na terenie przypałacowym spotykamy wiekowe platany klonolistne oraz sosny czarne (pomniki przyrody). Kiedy miniemy mostek drewniany, powinniśmy się zatrzymać, w tym miejscu rozciąga się piękna panorama Jeziora Sławskiego (zwanym dawniej Śląskim Morzem), tutaj również spotykamy duże połacie bluszczu płożącego i pnącego. Idąc dalej na zachód mijamy ośrodki wczasowe i dochodzimy do wsi Radzyń.
3 km – Radzyń. Wieś letniskowa wymieniana w dokumentach z XIII w. Na pd. -zach. wsi znajdują się stawy po wydobytym torfie i kredzie. Stawy zasiedliły bobry, które w latach 80-tych introdukowane zostały do Jeziora Błotnego. Mijając rzeczkę Cienicę dochodzimy do Stacji Badawczej IMGW, gdzie od 1970 r. prowadzi się badania nad obiegiem wody w przyrodzie. Dokonywane są tu pomiary i obserwacje meteorologiczne, pomiary natężenia promieniowania słonecznego, parowania jezior, badania limnologiczne (jeziorne) oraz stały monitoring zanieczyszczeń atmosfery. W 1979 r. Na terenie stacji odkryto fragmenty ceramiki i narzędzia oraz monety pochodzące z XI – XII w., świadczące o istnieniu w tym miejscu średniowiecznej osady. Opuszczamy drogę asfaltową i kierujemy się ku wsi Kuźnica Głogowska, mijamy Tarnówek i dochodzimy do Głuchowa.
5,3 km – Głuchów. Maleńka wieś malowniczo położona pomiędzy Jeziorem Głuchowskim i Tarnowskim Małym, obecnie zagospodarowana domkami letniskowymi. Jeszcze w latach 50-tych był czynny tutaj młyn wodny, obecnie rybakówka. Z Głuchowa wychodzimy na piaszczysto-żwirowe wzgórza, mijając obniżenia doliny dochodzimy do Jeziora Tarnowskiego Małego i jego brzegami, zawieszoną tarasowato dróżką docieramy do ośrodka wypoczynkowego Miedziak. Stąd krętą drogą asfaltową wśród drzewostanów sosnowych dochodzimy do drogi Tarnów Jezierny – Nowa Sól. Tutaj mamy możliwość, idąc szlakiem łącznikowym czarnym, zwiedzić Pałacyk Myśliwski (dawniej siedziba kasztelana) z możliwością noclegu, jak też pokonując odległość 16 km na pn.-zach. dotrzeć do Siedliska – dużej wsi położonej na prawym brzegu Odry, gdzie początki osadnictwa datuje się na ok 150 lat p.n.e. Na wysokiej krawędzi prawego brzegu Odry stał zamek, obecnie w ruinie. Wracając na szlak zielony kierujemy się na pn.-zach., mijamy pole biwakowe i dochodzimy do ośrodka, na terenie którego znajduje się pomnik przyrody (buk zrośnięty z sosną) oraz Tarnowskie źródło zwane “Źródłem Miłości”. W dalszej wędrówce mijamy wsie letniskowe Jodłów, Jeziorna, Józefów i dochodzimy do zachodniego krańca Jeziora Sławskiego. W pobliżu leśnego pola biwakowego skręcamy na pn.-zach., docieramy do rezerwatu przyrody “Jezioro Święte”- jest tu chroniony zespół roślin wodnych, wymagających jakościowo bardzo czystych wód. Przecinając szlak żółty, obchodzac rezerwat od południa, dochodzimy do Konotopu, gdzie na dworcu PKP kończymy wędrówkę. Konotop – wieś rolnicza przy drodze przelotowej z przystanią wodną dla kajakarzy na rzece Obrzycy. We wsi znajduje sie zabytkowy kościół p.w. Św. Anny oraz ruiny dworku wraz z parkiem z XVI w. Z Konotopu dotrzeć możemy m.in.: do Lubięcina, gdzie spotykamy zabytkowe wiatraki oraz 2 kościoły.

Informacje zaczerpnięte z:
Mapa turystyczna - ,,Sława i okolice", Urząd Miejski w Sławie, Zakład Kartograficzny SYGNATURA Zielona Góra 2004.


Szlak ŻÓŁTY

Sława – Radzyń – Jeziorna – Mesze – Lubiatów – Ciosaniec – Świętno – 31 km

0,00 – Sława, miasto położone nad pd. –wsch. brzegu Jeziora Sławskiego, prawa miejskie otrzymało ok. roku 1310, obecnie liczące ok. 4 000 mieszkańców. Zabytki: kościół parafialny p.w. Św. Michała Archanioła, kościół filialny p.w. Miłosierdzia Bożego z XIX w., barokowy zespół pałacowy, dawne mieszczańskie kamieniczki.
Na trasę ruszamy z Rynku kierując się na południe ulicą Głogowską na Nową Sól, mijając park miejski dochodzimy do wsi Radzyń, gdzie szlak łączy się z zielonym i wspólnie biegnie do Stacji Badawczej IMGW, tutaj szlaki się rozdzielają. Żółty mijając ośrodki wypoczynkowe doprowadza do rozwidlenia dróg przy dębie. Stąd można dojść do leśniczówki “Zwierzyniec” przy której podziwiamy wspaniałe okazy lip i jesionów. Dalej wędrujemy na zachód droga leśną mijamy staw i skrajem lasu nad łąką dochodzimy do wsi Jeziorna.
11 km – Jeziorna, wieś letniskowa położona na wzgórzu moreny dennej. Jezioro Jeziorno intensywnie zabudowane domkami rekreacyjnymi. Mijamy wieś od południa, stromym brzegiem nad jeziorem docieramy do drogi leśnej prowadzącej do wsi Mesze, skręcając w prawo na pn.-zach., mijając kilka skrzyżowań dróg leśnych, dochodzimy do rezerwatu “Mesze” - chroniony jest tu zespół roślin wodnych i bagiennych oraz charakter zarastającego jeziora.
13,5 km – Mesze, to mała osada folwarczna, malowniczo położona na skraju wysoczczyzny i głęboko wciętej doliny rezerwatu ”Mesze”, za wsią na zachód na wysokim brzegu usytuowany cmentarzyk z kamiennymi nagrobkami rodziny Mier – byłych właścicieli folwarku Mesze, obecnie zarośnięty i zaniedbany. Idąc dalej na północ drogą polną spotykamy wieś Świętobór, gdzie szlak krzyżuje się z zielonym, obchodząc rezerwat przyrody “Jezioro Święte” od pd.-wsch. Przecinamy drogę wojówdzką Sława – Konotop i docieramy do doliny Obrzycy, w której meandruje rzeka Obrzyca. Spotykamy tu liczne zgryzy bobrowe świadczące o penetracji tego terenu przez bobry. Kierując się na pn.-wsch. napotykamy wieś Lubiatów.
18 km – Lubiatów, wieś letniskowa, liczne ośrodki wczasowe oraz domki prywatne, przystanek autobusowy, sklepy spożywcze. Przechodząc przez mostek na rzece Obrzycy, kierując się drogowskazem na Kolsko i po minięciu cieku wodnego łączącego Jezioro Steklno z rzeką Obrzycą skręcamy na wschód i skrajem lasu i łąki dochodzimy Jeziora Steklno, pradoliną porośniętą trawami, mijając Jezioro Dronickie napotykamy wieś Droniki i drogą betonową kierując się na pn. -wsch. dochodzimy do wsi Ciosaniec.
22 km – Ciosaniec, najdalej wysunięta wieś na północ Gminy Sława, we wsi znajduje się kościół parafialny p.w. Św. Michała Archanioła, Dom Kultury, przystanek autobusowy, bar gastronomiczny. Opuszczając Ciosaniec, kierujemy się szosą do wsi Bagno i po przejściu 300 m schodzimy z drogi asfaltowej na drogę leśną i kierując się na północ mijamy kanał południowej Obry, łączący Jezioro Rudno, Wilcze z Jeziorem Wieleńskim, i wśród drzewostanów sosnowo-świerkowych docieramy do wsi Świętno.
30 km – Świętno, wieś położona przy drodze międzynarodowej E – o ciekawej historii lat międzywojenych, kiedy przez 218 dni od 6 stycznia do 10 sierpnia była WOLNĄ REPUBLIKĄ z własnym rządem. We wsi znajduje się kościół p.w. Św. Stanisława Kostki, młyn zbożowy z XIX w. obecnie kiosk, liczne sklepy.

Informacje zaczerpnięte z:
Mapa turystyczna Towarzystwa Przyjaciół Sławy - ,,Sława i okolice", Zakład Kartograficzny SYGNATURA, Zielona Góra 1995.


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku