Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Wydarzenia

Zapraszamy na muzyczną ucztę

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na muzyczną ucztę
Burmistrz Sławy, Dyrektor SCKiW w Sławie, Proboszcz Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Sławie zapraszają na kolejne muzyczne spotkanie. Przed sławską publicznością wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Koncert Karnawałowy

Wszechstronna aktorka uwielbiana przez publiczność, w ostatnich latach dała się poznać jako równie wybitna i doceniana piosenkarka. Jej wyjątkowe emocjonalne interpretacje, empatia i charyzma powodują, że jej widownia składa się z osób w każdym wieku. Podczas koncertu Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko zaprezentuje materiał, który jest kompilacją ze wszystkich dotychczasowych płyt: „Atramentowej”, „Malinowej”, „Jesienna” oraz najnowszej „Przytul”.

Burmistrz gościł przedsiębiorców

Ilustracja do informacji: Burmistrz gościł przedsiębiorców
W piątek w Pensjonacie Słoneczko po dwuletniej przerwie z powodu pandemii miało miejsce spotkanie z przedsiębiorcami działającymi na terenie Gminy Sława. Z zaproszenia Burmistrza skorzystało około 110 osób. Od lat na początku roku włodarze spotykają się z przedstawicielami biznesu. Jest to okazja do podsumowania roku oraz przybliżenia inwestycji realizowanych przez Gminę Sława, a także planach. Burmistrz Cezary Sadrakuła na początku spotkania powitał zaproszonych gości oraz przedstawił, dzięki jakim dziedzinom rozwijają gospodarkę na naszym terenie. Podkreślił również, jak ważną rolę odgrywają przedsiębiorcy.
Obecny na spotkaniu starosta wschowski Andrzej Bielawski mówił z kolei o pozyskiwaniu dofinansowań z programów Rządowych przez naszą Gminę. Gratulował skuteczności w tym zakresie, a także wyraził zachwyt nad już zrealizowanymi inwestycjami, jakich dokonał sławski samorząd. Podziękował również włodarzowi sławskiej gminy za wzorową współpracę.

Głos zabrała także Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Małgorzata Gośniowska-Kola, również podziękowała przedsiębiorcom za ich trud włożony w funkcjonowanie ich firm i życzyła wszystkiego dobrego w de facto nowym roku.
 
Spotkanie to jest dobrym miejscem do wymienienia się doświadczeniem, porozmawiania o biznesowych sprawach oraz pomysłach na inwestycję. Zebrani na koniec usłyszeli życzenia powodzenia w pracy i zapewnienie o otwartości Burmistrza i Urzędu Miejskiego na ich pomysły i przedsięwzięcia. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.
 
Więcej zdjęć: Galeria

Oddali hołd ofiarom obozów śmierci

Ilustracja do informacji: Oddali hołd ofiarom obozów śmierci
Dziś przed południem z nieczynnego już dworca kolejowego w Sławie wyruszył Marsz Pamięci. Symboliczny 5-kilometrowy przemarsz miał na celu upamiętnienie wydarzenia, jakim był tzw. Marsz Śmierci. Ostatnim punktem wyprawy było dotarcie do dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet pochodzenia żydowskiego mieszczącego się w okolicy Przybyszowa. Przy pamiątkowym kamieniu uczestnicy dzisiejszej wyprawy złożyli kwiaty oraz znicze, a także posłuchali przemówienia Burmistrza Sławy, Burmistrza Kargowej, Pana Franka Müllera, a także członków Sławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne ,,Ocalić od Zapomnienia” oraz zaproszonych gości.
Inicjatorem akcji upamiętniającej tę przeraźliwą historię był Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Dyrektor SCKiW Tomasz Krzymiński, a także Pan Marek Grzelka, który od kilku lat corocznie przechodzi fragment tzw. Marszu Śmierci.
 
Oto tekst przygotowany z okazji rocznicy tamtych tragicznych wydarzeń przez SGHP Sława:
"W 1944 roku Niemcy znaleźli się w defensywie, powstała koncepcja obrony m.in. na Odrze, która miała zahamować drogę Armii Czerwonej na zachód. Wzrosło zapotrzebowanie na siłę roboczą do rozbudowy fortyfikacji. Z tego powodu w położonych między Przybyszowem a Starym Strączem folwarkach Neuvorwerk (Potrzebówko Dolne) i Bänischvorwerk (Potrzebówko Górne) Niemcy utworzyli filie obozu koncentracyjnego Gross–Rosen, pod nazwą Schlesiersee I i Schlesiersee II. Zabudowę gospodarstw prowizorycznie dostosowano do zmiany ich przeznaczenia. Zamontowano ogrodzenie ze słupów z rzędami drutów kolczastych i reflektory. W domach zamieszkali strażnicy. Dla więźniarek przeznaczono stodoły. Pierwsze więźniarki przybyły do podobozów latem 1944 roku. Początkowo wysyłano je z Gross–Rosen, następnie z Auschwitz–Birkenau i z Terezina. Transporty docierały koleją do Sławy. Żydówki pochodziły z terenu okupowanej Polski, a także z innych zajętych przez hitlerowców krajów Europy. W każdym z podobozów przebywało ok. 1 tysiąca więźniarek wielu narodowości. Warunki socjalne były straszliwe, kobiety spały na klepisku wyścielonym słomą. Pośrodku stał mały piecyk. Jedną kołdrą przykrywały się na noc co najmniej dwie kobiety. Racja żywnościowa nie zaspokajała nawet głodu. Zupę gotowano w kotłach, które nocą służyły więźniarkom jako WC. Więźniarki kopały najprostszymi narzędziami rowy przeciwczołgowe. Po zamarznięciu ziemi praca stawała się ponad siły. Wycieńczone, brudne, zapadały na choroby zakaźne, np. tyfus. Na nic zdawały się wysiłki dwóch lekarek (więźniarek) – Holenderki i Polki, które nie dysponowały niezbędnymi lekarstwami ani warunkami do ratowania zdrowia. Zmarłe chowano w pobliżu obozów. Liczba zgonów nie jest znana. Za najmniejsze przewinienie karano biciem lub pozbawianiem dziennej racji żywnościowej. Ponadto oprawcy znęcali się psychicznie nad swymi ofiarami. Często dozorczynie (kapo) były bardziej bezwzględne od strażników z Schutzpolizei tzw. Schuppo. W obliczu rozwijającej się ofensywy zimowej na froncie wschodnim wieczorem 21 stycznia 1945 roku rozpoczęto ewakuację obydwu podobozów. Jako pierwsze pędzono zdrowe więźniarki, w dwóch ponad 900-osobowych kolumnach. Odbywało się to zazwyczaj bocznymi drogami i bezdrożami, aby nie tarasować przemarszu ludności cywilnej i armii niemieckiej. Chore, wiezione przez współtowarzyszki na taczkach, wyruszyły ostatnie. Główną kolumnę Żydówek skierowano na Sulechów, chore w liczbie ok. 20 odłączono za Śmieszkowem. Przed wsią Spokojna, po zapadnięciu zmroku 22 stycznia zostały one zamordowane strzałem z karabinu w tył ciała. Cudem ocalała tylko raniona Czeszka Valeria Straussowa. Ranna wydostała się z dołu i uciekła z miejsca kaźni. Po trzech dniach dotarła do Wijewa. Tam została uratowana przez polską rodzinnę Państwa Wojciechów. Po wojnie Pani Maria Wojciech została odznaczona tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Po przejściu Łupic i Świętna, 26 stycznia Niemcy zamordowali w lesie koło Starego Jaromierza kolejną grupę 38 kobiet niezdolnych do marszu. W mogile pochowano jeszcze 3 Żydówki zastrzelone podczas próby ucieczki. Te, których siły jeszcze nie opuszczały, w siarczystym mrozie prowadzono przez Kargową, Wojnowo, Sulechów, do Zielonej Góry. Wzdłuż trasy do już idących dołączano więźniarki z pozostałych podobozów. Sformowano dwie duże grupy marszowe. Więźniarki m.in. z Bänischvorwerk skierowano do KL Dachau, a grupę z Neuvorwerk do KL Bergen–Belsen. Trudno oszacować ile kobiet w trakcie kilkusetkilometrowego tzw. marszu śmierci zamordowano, a ile z nich zmarło z wycieńczenia. Średnio na 5 młodych kobiet (w wieku do 30 lat) 4 umierały. Z grupy Bänischvorwerk przeżyło 4 razy więcej więźniarek, ponieważ w drodze do Dachau zostały wyzwolone przez armię amerykańską na pograniczu austriacko–czesko–bawarskim. Prawdziwa tragedia rozegrała się w Bergen–Belsen, do którego dotarły Żydówki m.in. z Neuvorwerk. Panowały tam straszliwe warunki: mróz, głód, epidemia tyfusu. Większość kobiet nie doczekała wyzwolenia obozu przez Brytyjczyków 15 kwietnia 1945 roku. Również wśród ocalałych śmiertelność była w następnych tygodniach wysoka.
 
Więcej w fotorelacjach:
Galeria

Hej kolęda, kolęda!

Ilustracja do informacji: Hej kolęda, kolęda!
Trwa okres Bożego Narodzenia, czas radosny nierozłączanie kojarzony ze wspólnym kolędowaniem. Nie wszyscy pamiętają, że zgodnie z polską tradycją oraz kalendarzem liturgicznym uroczyste świętowanie Bożego Narodzenia trwa aż do 2 lutego.
Z tej okazji w niedzielne popołudnie w sławskiej świątyni wybrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Przed sławską publicznością wystąpiły Chór Cantete Deo ze Sławy, Chór Lutnia z Wolsztyna, a także Zespół Pieśni i Tańca z Kębłowa. 
Organizatorami Koncertu Kolęd i Pastorałek byli: Burmistrz Sławy, Dyrektor SCKiW, Proboszcz Parafii pw. św. Michała Archanioła w Sławie oraz Stowarzyszenie Witosława.
Galeria zdjęć dostępna na stronie.
Nagranie z koncertu. 

 

W Sławie będą nowe mieszkania

Ilustracja do informacji: W Sławie będą nowe mieszkania
Nawet 300 mieszkań ma zostać wybudowanych w Sławie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W poniedziałek w Prusicach Burmistrz Sławy-Cezary Sadrakuła zrobił pierwszy krok w tej sprawie podpisując z dwunastoma innymi włodarzami list intencyjny powołujący spółkę SIM Zielona Dolina.
SIM-y to odpowiedź rynku na zapotrzebowanie mieszkaniowe, jak wyjaśnił prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban to mieszkania dla tych mniej zamożnych. Tych, którzy nie posiadają zdolności kredytowej, ale mają zdolność do płacenia czynszów.
SIM-y działają na preferencyjnych warunkach. Zielona Dolina ma stawiać budynki wielorodzinne na terenie gmin – udziałowców i później administrować tym zasobem. Gminy tak naprawdę nie wnoszą własnych pieniędzy do SIM-u. Otrzymują z budżetu państwa po 3 miliony złotych na objęcie udziału w spółce. Ten kapitał ma posłużyć do budowy mieszkań. Sama spółka otrzymywać będzie także inne przywileje: dotacje i preferencyjne kredyty z BGK.
W Sławie kilka nowych bloków miałoby powstać w północnej części miasta.
Tego typu spółek jest w kraju 30, Sława oraz sąsiednia Szlichtyngowa będzie funkcjonować w dolnośląskiej Zielonej Dolinie. Tego typu inicjatywy mieszkaniowe skierowane są przede wszystkim do mieszkańców mniejszych gmin, którzy nie mają szans otrzymania kredytu, ale mają stałe zatrudnienie, umożliwiające im płacenie czynszów.
By móc zamieszkać w SIM-ie trzeba wpłacić opłatę partycypacyjną zwykle w wysokości 10-20% wartości mieszkania. Różnica pomiędzy SIM-em, a TBS-em, jest taka, że w tych pierwszych mieszkanie będzie mogło stać się własnością najemcy. Program ma charakter wieloletni.
Kolejnym krokiem w tym procesie będzie utworzenie spółki i objęcie udziałów w niej przez gminy, później ten podmiot zajmie się projektowaniem, lokalizacją oraz budowaniem nowych mieszkań.
Więcej zdjęć w galerii
Dodatkowe informacje na stronie

 

Dąb ma już 70 lat

Ilustracja do informacji: Dąb ma już 70 lat
W sobotni wieczór w sali wiejskiej w Krążkowie odbyła się zabawa z okazji zakończenia rundy jesiennej Klubu Sportowego Dąb Sława - Przybyszów. Na uroczystość zaproszeni zostali Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku oraz przedstawiciel Lubuskiego Związku Piłki Nożnej, a także Anna Gołembska - żona byłego prezesa zespołu śp. Zbigniewa Gołembskiego.
Drużyna Dębu w tym roku obchodzi 70-lecie istnienia, dlatego też zabawa miała dodatkowy wymiar. Część oficjalną otworzył Prezes Wiesław Klecha, który przywitał zaproszonych gości, działaczy, a także zawodników wraz z partnerkami. Później przybliżył pokrótce historię klubu i wręczył zaproszonym pamiątkowe koszulki - które są replikami koszulek z 1977 roku. Włodarz wraz z Dyrektorem SCKiW na ręce prezesa przekazali list gratulacyjny oraz prezent w postaci statuetki i piłek meczowych. Po zakończeniu części oficjalnej, rozpoczęła się zabawa taneczna. Życzymy Dębowi dalszych sukcesów i kolejnych lat pracy na rzecz rozwoju sportu w Gminie Sława.

Więcej zdjęć: Galeria

 

Mroźne połowy

Ilustracja do informacji: Mroźne połowy
Rozpoczęła się wędkarska rywalizacja na Jeziorze Sławskim. Wędkarze pomimo niesprzyjającej pogody wypłynęli na wody naszego akwenu, aby złowić jak najwięcej drapieżników. W zawodach spinningowych bierze udział 30 dwuosobowych zespołów, które zajęły najwyższe miejsca w wiosennej i jesiennej edycji Pucharu Jeziora Sławskiego. 
 
Jednodniowa rywalizacja wyłoni najlepszą ekipę, życzymy wszystkim uczestnikom jak największych okazów.

Wystawa z okazji Święta Niepodległości

Ilustracja do informacji: Wystawa z okazji Święta Niepodległości
Sławskie Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne z okazji zblizającego się Narodowego Święta Niepodległości zaprasza na patriotyczną wystawę. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Wystawa z okazji 11 listopada

Zapraszamy na gminne obchody

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na gminne obchody
Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada-Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu wspomnimy tych, którzy w imię Niepodległej Polski oddali swe życie. Oddamy cześć wszystkim tym, którzy przywrócili naszą Ojczyznę na mapy świata. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. O godz. 10:00 wierni będą się modlić w intencji spokojnej przyszłości Polski i pokoju na świecie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Próba przed Świętem Niepodległości

Zanim to nastąpi delegacja sławskiego magistratu z Burmistrzem Sławy na czele złoży symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem jednego z Ojców Niepodległości-Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po zakończonej Liturgii dalsza część uroczystości odbędzie się na Placu Pamięci Narodowej przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego. Tam słowno-muzyczny występ zaprezentują podopieczni ZSP w Sławie. Ponadto nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi na nowy maszt. Przypomnijmy, iż jeden z najważniejszych symboli naszego narodu-istota naszej tożsamości, który od setek lat towarzyszy Polakom podczas doniosłych uroczystości i wydarzeń sportowych dumnie będzie powiewać dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Sława. To właśnie głosy poparcia w projekcie organizowanym przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej pt. „Pod biało-czerwoną” umożliwiły ustawienie masztu w centrum Sławy. Koszt inwestycji to 3.863,43 zł. Gmina Sława pieniądze na ten cel pozyskała ze środków rządowych.
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję i dołożyły „swoją cegiełkę” do wspólnego sukcesu.

 

Dyniowy zawrót głowy

Ilustracja do informacji: Dyniowy zawrót głowy
Spotkanie z dynią w tle przyciągnęło wiele rodzin oraz degustatorów jesiennych przysmaków. W ramach wydarzenia odbyły się również dwa konkursy - na największą dynię, a także na oryginalne przetwory domowe. Na pikniku nie zabrakło także zabaw dla dzieci, konkurencji rodzinnych oraz występów artystycznych grup tanecznych i zespołu muzycznego działających przy sławskim domu kultury.
 
O stronę gastronomiczną zadbały koła gospodyń wiejskich z naszej gminy oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sławie. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie przygotowali ognisko, na którym można było przyrządzić kiełbaski ufundowane przez Masarnię Hukała. Nawet letnie słońce postanowiło odwiedzić nasz jesienny piknik, dzięki niemu impreza nabrała jeszcze lepszego klimatu.

Fundatorami nagród w konkursach byli Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku Tomasz Krzymiński oraz Koło Łowieckie "Ryś".

Więcej zdjęć: Galeria
1 2 3 4 5 6 ... 84

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku