Logo: BIP
.
Baner: LKŻBaner: Molo
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Sława i Okolice

Sława i Okolice

Gmina Sława  zajmuje powierzchnię 32 679 ha i położona jest  w województwie lubuskim na Pojezierzu Sławskim. Stolicą gminy jest  Sława, która leży  nad Jeziorem Sławskim i jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w województwie lubuskim. Prawdziwym skarbem, danym Sławie przez naturę, jest przyroda i jej walory turystyczne.    

 Jezioro Sławskie, zwane jest też Śląskim Morzem ponieważ, podczas mglistych, jesiennych poranków jego wody wydają się być bez kresu… Jezioro, o powierzchni 854 ha, jest największym akwenem w południowo-zachodniej Polsce. Razem z dziewięcioma innymi jeziorami, położone jest w makroregionie Pojezierza Sławskiego. Jezioro o każdej porze roku ma inny wygląd, który zawsze przyciąga wzrok swym pięknem, wielkością, urokiem…
Linia brzegowa jeziora jest bardzo urozmaicona.  Znajdują się tu liczne zatoki, półwyspy, wyspy. Wokół jeziora zlokalizowanych jest około 40 ośrodków wypoczynkowych o zróżnicowanym standardzie, liczne pola namiotowe oraz kluby żeglarskie. Wszystkie ośrodki, łącznie ze Sławskim Centrum Kultury i Wypoczynku położonym nad samym brzegiem Jeziora Sławskiego, oferują szeroki wachlarz usług turystyczno-rekreacyjnych.
Historia Sławy liczy prawie 700 lat odkąd miasto uzyskało ok. 1310 roku prawa miejskie. Do dziś miasto zachowało średniowieczny układ przestrzenny. W rynku usytuowany jest kościół  filialny z XIX w. (dawny zbór ewangelicki) a późnorenesansowy kościół parafialny znajduje się na obrzeżach Parku Miejskiego,  który łączy jezioro z miastem.  Na  terenie Parku znajduje się największe skupisko bluszczu pospolitego w Polsce Zachodniej.  Można w nim  znaleźć  wiele pomników przyrody oraz najgrubszy okaz sosny czarnej (Pinus nigra) jaka występuje w Polsce. Połowa powierzchni gminy to lasy sosnowe, które w połączeniu z licznymi jeziorami tworzą korzystny mikroklimat.
Od 11 lat, w Sławie organizowane są  zawody w Triathlonie. Triathlon – to dyscyplina sportowa dla ludzi odważnych, upartych i posiadających niesamowitą kondycję. W roku 2008 Sława była również organizatorem 47 Europejskiego Zlotu Caravaningowego Europa Rally, w 2013 49. Międzynarodowego Zlotu Campngu i Caravaningu
Wielkim wydarzeniem  w Sławie jest Święto Miasta. Dni Sławy odbywają się w pierwszy weekend sierpnia pod hasłem: „Lato bez granic”. W tym czasie do miasta  przyjeżdżają gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Między innymi: Myslovitz, IRA, Mezo, Kasia Wilk, Kombii oraz Maryla Rodowicz. Impreza cieszy się co roku ogromnym zainteresowaniem i na długo pozostaje w pamięci mieszkańców i turystów. W Sławie na Nowym Rynku usytuowana jest  pierwsza w Polsce Aleja Gwiazd Bluesa. Powstała ona w związku z odbywającym się od kilku lat w Radzyniu – Ogólnopolskim Festiwalem Bluesowym „Las, Woda&Blues”. W Alei Gwiazd swoje dłonie odcisnęły między innymi takie gwiazdy jak:  Magda Piskorczyk , Sławek Wierzcholski z Nocnej Zmiany Bluesa oraz Leszek Winter.
Dla osób zmęczonych pracą, codziennością, hałasem, Sława jest wymarzonym miejscem, które  gwarantuje spokój i piękne widoki. Dla osób, które lubią sporty wodne mamy do zaoferowania między innymi: windsurfing  i żagle. W Sławie co roku organizowane są Regaty i Zawody Żeglarskie. Od roku 2008 na Jeziorze Sławskim odbywają się Regaty o Puchar Polski w klasie Omega – Puchar Ziem Zachodnich. Jezioro Sławskie jest wprost wymarzonym miejscem dla żeglarzy! Prócz osób, które mają wiatr w żaglach, wędkarze również znajdą coś dla siebie. Wszystkie wody obwodu objęte są strefą ciszy dlatego też, można tu miło spędzić czas i choć przez chwilę poczuć prawdziwy oddech przyrody… Zimą natomiast można wziąć udział w wyścigach bojerami oraz zawodach łyżwiarskich. Dla turystów, którzy nie przepadają za wodą, zachęcamy do wzięcia udziału w wycieczce rowerowej lub pieszej po czystych i pięknych okolicach. Na terenie gminy znajduje się m.in.: szlak zielony, żółty oraz dwie ścieżki przyrodniczo-leśne. Niedaleko Sławy znajduje się również ścieżka konna dla osób chcących spędzić wczasy w siodle.
Malownicze położenie miasta nad wielkim Jeziorem Sławskim, w otoczeniu  pięknych lasów o niesamowitym i specyficznym klimacie, sprawia, że  Ci, którzy raz odwiedzą Sławę i jej okolice – wrócą na pewno i … zapukają ponownie do bram, tego jakże  pięknego miasta.


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku