Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Kultura

Charytatywny bieg strażacki

Ilustracja do informacji: Charytatywny bieg strażacki
Wczoraj tj. 06.05.2018 na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku wystartował II Bieg Strażacki. Sportową imprezę zorganizowali druhowie sławskiej jednostki OSP. Głównym celem biegowych zmagań nie był wynik, a dobra zabawa i pomoc dla Weroniki Zielińskiej ze Starego Strącza. Mieszkanka naszej gminy od 7 lat walczy z białaczką. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

24 Galeria zdjęć: II Bieg Strażacki

Przeszła już 3 przeszczepy szpiku kostnego i zmaga się ze skutkami udaru mózgu, który dotknął ją pół roku temu. Na starcie wyścigu zameldowało się ponad 140 zawodników. Trasa dla dorosłych liczyła 5 i 10 kilometrów. Start i meta biegu znajdowała się na SCKiW. Dodatkowo odbył się bieg nordic walking na trasie 5 kilometrów. W zawodach wzięły udział również dzieci, które pobiegły na odcinku 800 metrów. W trakcie zawodów udało się zebrać 5 tys. złotych.

Jarmark Produktu Lokalnego

Ilustracja do informacji: Jarmark Produktu Lokalnego
Tradycyjnie wraz z rozpoczęciem weekendem majowego na sławskim Rynku rozpoczął się dwudniowy jarmark. Dopisała pogoda, a na Starym Rynku tłumy sławian i turystów przechadzały się pomiędzy rozmaitymi towarami. W centrum Sławy na odwiedzających czekało siedemdziesięciu wystawców z różnych stron Polski z rękodziełem artystycznym, ceramiką, biżuterią autorską, własną produkcją ogrodniczą a dla smakoszy domowe przysmaki, sery zagrodowe, wędliny, pieczywo z różnych regionów, wędzone ryby, podpiwki, kwas chlebowy i wiele innych ciekawych produktów.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12 Galeria zdjęć: Sławski Jarmark

Oprócz mnogości straganów dla przybyłych przygotowano też inne atrakcje „Mennica Średniowieczna” – wybijanie kopii monet, Konkurs na Produkt Lokalny organizowany przez Krainę Lasów i Jezior, blok artystyczny SCKiWCzas w trakcie zakupów umilała dzisiaj kapela góralska Hajduk. Drugiego dnia jarmarku odwiedzający mieli okazję obejrzeć blok artystyczny SCKiW. Dla dzieci przygotowano również warsztaty artystyczne pn. Szklana biżuteria".
Więcej zdjęć dostępnych na profilu fb.slawa.pl 

 

Las, Woda & Blues 2018

Ilustracja do informacji: Las, Woda & Blues 2018
W tym roku odbyła się XII edycja bluesowego festiwalu pn. Las, Woda & Blues. Jak co roku, w okresie majówki, w Radzyniu, na terenie ośrodka Wratislavia gra Festiwal „Las, Woda & Blues". Tegoroczny długi weekend majowy sprawił, że w ramach tego wydarzenia koncerty rozpoczęły się już 28 kwietnia, a cała impreza trwała do 5 maja. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18 Galeria zdjęć: Odsłonięcie gwiazdy Miry Kubasińskiej

Przez ten czas odbyły się liczne koncerty, konkursy kapel w wigwamie oraz pod chmurką. Pogoda i publiczność dopisały, piękna słoneczna aura sprawiła, że z dnia na dzień naszą gminę odwiedzało co raz więcej osób. Koncertom towarzyszył doroczny zlot garbatych bolidów i kilka wydarzeń towarzyszących takich jak: Zawody w Bluesowej Piłce Siatkowej i inne. Jednym z głównych punktów festiwalu jest tradycyjne odsłonięcie gwiazdy w sławskiej Alei Gwiazd Bluesa. Aleja Gwiazd Bluesa na Nowym Rynku z roku na rok powiększa się o kolejne ikony tej muzyki, wśród których swoją gwiazdę mają takie znakomitości jak np. Tadeusz Nalepa czy Ryszard Riedel. W ubiegłym tygodniu do tego grona dołączyła Mira Kubasińska wokalistka, którą znamy m.in. z jej działalności w zespole Breakout. Zanim to nastąpiło zebrana publiczność, miała okazję wysłuchać koncertu grupy Sinful Bettys Band. Po nim Jacek Szpytma wprowadził zebranych w ducha muzyki bluesowej piosenką pt. „Czarno - czarny film”, a odsłonięcia gwiazdy artystki dokonał jej syn Konrad Koczyk.

227. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ilustracja do informacji: 227. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 roku przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej z 1787 roku. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty, łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

40 Galeria zdjęć: Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ustawa zniosła m.in. liberum veto, które pozostawiało Sejm na łasce każdego posła. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 roku. Tegoroczne obchody 227. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się nabożeństwem w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sławie. Po uroczystości kościelnej wszyscy obecni udali się wspólnym przemarszem pod pomnik pamięci narodowej przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego. Na miejscu uroczystość poprowadzili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie, którzy w skrócie przybliżyli rys historyczny wydarzeń z końca XVIII wieku. Na zakończenie przedstawiciele samorządów gminnego i powiatowego, jednostek samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych, strażacy oraz harcerze złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Uczcili Dzień Flagi i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ilustracja do informacji: Uczcili Dzień Flagi i rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
2 maja mieszkańcy Sławy wzięli udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej i 227. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież szkolna wspólnie z Chórem Cantate Deo słowem i pieśnią, przybliżyli wydarzenia z 1791 roku. Dzięki niezwykłej oprawie przenieśli widzów we wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18 Galeria zdjęć: Patriotyczna akademia

Prowadzący uroczystość przypomniał również mieszkańcom o wywieszeniu przed domami polskiej flagi, symbolu naszego narodu. Na zakończenie Burmistrz Sławy wygłosił przemówienie, nawiązując do wydarzeń uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a także podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej żywej lekcji historii.
Organizatorami tegorocznych obchodów byli Urząd Miejski w Sławie i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sławie.

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie...

Ilustracja do informacji: Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie...
Dzisiaj 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto Flagi RP zostało ustanowione w 2004 roku. Wybór tego dnia nie był przypadkowy. Chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.
Flaga państwowa jest pod ochroną prawną. Za jej znieważanie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie grozi kara włącznie z pozbawieniem wolności. Jako jednemu z naszych symboli narodowych należy jej się szczególny szacunek.
Zachęcamy mieszkańców naszej gminy do wywieszania biało-czerwonych flag.

PRO ARTE w Sławie

Ilustracja do informacji: PRO ARTE w Sławie
Poniedziałek stał pod znakiem eliminacji powiatowych Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. W ramach PRO ARTE 2018 – programu promocji twórczości dzieci i młodzieży realizowanego przez Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze w sławskim Domu Kultury dzieci i młodzież prezentowały swoje zdolności w konkursie recytatorskim.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12 Galeria zdjęć: konkurs recytatorski

Do konkursu zgłosiło się 66 uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz instytucji kultury z terenu Powiatu Wschowskiego. Występów wysłuchało i oceniło jury, które obradowało w składzie:
- Sławomir Kaczmarek – aktor, kabareciarz, pedagog, ekspert Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze,
- Anna Ciemierzewska – Kierownik wypożyczalni dla dzieci Biblioteki Publicznej w Sławie,
- Łucja Niewiadomska – Prezes Akademii Dorosłego Człowieka w Sławie.
Uczestnicy przed terminem eliminacyjnego występu mieli możliwość wyboru wierszy. Każdy z nich zgodnie z własnymi zainteresowaniami zaprezentował wybrany fragment tekstu. Komisja zwróciła uwagę na zróżnicowany poziom i interpretację. Przypomniała, jak ważny jest kontakt wzrokowy z widownią dla właściwego odbioru prezentacji. Jury nie miało łatwego wyboru w repertuarze dzieci i młodzieży pojawiły się teksty zróżnicowane, ciekawe, dające duże możliwości interpretacyjne.
Po dłuższych obradach nagrody przyznano w poszczególnych grupach:
W grupie I (klasy I – III SP) jury po przesłuchaniu 27 uczestników przyznało nominacje do udziału w wojewódzkim konkursie następującym osobom:
1. Iga Jóźwiak – Szkoła Podstawowa im. F. Niewidziajły w Sławie,
2. Ida Rzyska – Niepubliczna Szkoła Podstawowa HAPPY HOUSE w Sławie,
3.Jakub Hądzlik – Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Bohaterów Wersterplatte we Wschowie.
Wyróżnienia w tej grupie wiekowej otrzymali:
- Matylda Surowiec – Szkoła Podstawowa Nr 1 we Wschowie,
- Urszula Sacha – Szkoła Podstawowa im. F. Niewidziajły w Sławie,
- Dominika Barełkowska – Szkoła Podstawowa Nr 1 we Wschowie.
W grupie II (klasy IV – VI SP) po przesłuchaniu 24 uczestników, nominację zdobyli:
1. Gabriela Markiewicz – Publiczna Szkoła Podstawowa w Sławie,
2. Amelia Respondek – Szkoła Podstawowa Nr 1 we Wschowie,
3. Miłosz Mały - Szkoła Podstawowa Nr 1 we Wschowie.
Wyróżnienia w tej grupie otrzymali:
- Dominika Kołuda – Niepubliczna Szkoła Podstawowa HAPPY HOUSE w Sławie,
- Alicja Fartuszyńska – Zespół Placówek Edukacyjnych w Szlichtyngowej,
- Zuzanna Dondajewska – Szkoła Podstawowa w Starym Strączu.
W grupie III (klasy VII SP oraz klasy II i III gimnazjum), po przesłuchaniu 15 osób jury przyznało nominacje:
1. Emilii Klecha – Szkoła Podstawowa im. F. Niewidziajły w Sławie,
2. Paulinie Markiewicz – Szkoła Podstawowa im. F. Niewidziajły w Sławie,
3. Julii Wolak – Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego w Łysinach.
Ponadto przyznano dwa wyróżnienia, które otrzymały:
- Martyna Raczycka – Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej,
- Wiktoria Pietraszko – Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom..
Finał Wojewódzki odbędzie się:
– 23.04.2018 w Kostrzynie,
– 25.04.2018 w Żaganiu,
– 27.04.2018 w Międzyrzeczu.
Nagrody rzeczowe ufundowało Starostwo Powiatowe we Wschowie.

Kino 7D w Sławie

Ilustracja do informacji: Kino 7D w Sławie
W dniach od 26 do 27 kwietnia przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego w Sławie (parking przy sklepie Groszek) stanie Mobilne Kino 7D. Będzie ono czynne w godzinach od 12:00 do 20:00. W repertuarze rollercoastery, bajki, horrory oraz wyścigi. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Mobilne kino 7D

Jak podają organizatorzy, kino na kółkach to atrakcje na najwyższym poziomie. Oprócz wygodnych „dynamicznych” foteli oferuje przestrzenny, duży obraz oraz całe mnóstwo efektów specjalnych. Dzięki odpowiedniej oprawie biorący udział w seansach mogą poczuć wiatr we włosach, krople wody na twarzy, a nawet zapachy.
Bilety będą dostępne w kasie kina w godzinach trwania seansów (pierwszego dnia w cenie 15 zł, drugiego 20 zł). Dodatkowo organizatorzy przygotowali kupony rabatowe. Więcej szczegółów dostępnych pod nr. tel. 508 199 539. 
https://www.youtube.com/watch?v=9sMB6EBxlGM&app=desktop

Życzenia Wielkanocne

Ilustracja do informacji: Życzenia Wielkanocne
Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych mieszkańcom naszej gminy składają Burmistrz Sławy i Przewodniczący Rady Miejskiej. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Życznenia

Czuć świąteczny klimat

Ilustracja do informacji: Czuć świąteczny klimat
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Niedziela Palmowa i droga krzyżowa, którą przeszli Sławianie rozpoczęły uroczystości Wielkiego Tygodnia. Z tej okazji na Nowym Rynku w Sławie zainstalowano iluminacje świąteczne w kształcie wielkich jaj i równie duże styropianowe pisanki. W symbolice chrześcijańskiej jajko nawiązywało do faktu Zmartwychwstania Pańskiego i od początku było związane z Wielkanocą. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6 Galeria zdjęć: Pisanki na Nowym Rynku

Dawniej symbolizowało Stary i Nowy Testament, Stare (skorupka) i Nowe (żółtko) Przymierze Boga z ludźmi. Kolorowe ozdoby przez okres świąteczny będą zdobić Nowy Rynek w Sławie. Zostały one  przygotowane przez mieszkańców naszej gminy podczas dwóch edycji przedświątecznego malowania pisanek z SCKiW


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku