Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Kultura

Spotkanie z historią w tle

Ilustracja do informacji: Spotkanie z historią w tle
W czwartek 26 października w auli Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie odbędzie się spotkanie z autorką książek Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen oraz Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: spotkanie autorskie

Agnieszka Dobkiewicz jest dziennikarką związaną z Dolnym Śląskiem, regionalistką oraz autorką książek. Jej publikacje to zbiory reportaży bazujące na archiwaliach – dokumentach i powojennej prasie, a także relacjach ofiar i ich rodzin. Ukazuje tragiczne losy młodych kobiet, które trafiły do niemieckich obozów śmierci. Zwraca uwagę na zapomniane historie i fakty.

Peruwiańskie rytmy nad jeziorem

Ilustracja do informacji: Peruwiańskie rytmy nad jeziorem
Niedzielne popołudnie na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku upłynęło w rytmach muzyki andyjskiej. Przed sławską publicznością wystąpił ludowy Zespół Los Companieros. Muzycy są zafascynowani folklorem, specjalizują się w muzyce indiańskiej i latynoamerykańskiej.
Grają muzykę etniczną za pomocą instrumentów ludowych takich jak: Quena, Charango, fletnia Pana i bęben. Artyści byli ubrani w kolorowe poncza, śpiewali utwory w języku hiszpańskim i quechua, a w przerwach między utworami omawiali genezę poszczególnych piosenek. Wszystko to sprawiło, iż liczna zgromadzona widownia miała okazję przenieść się w dalekie strony Ameryki Południowej.
Początkowo koncert miał się odbyć tuż przy plaży, jednak ze względu na deszczową aurę został on przeniesiony do baru "u Marcina". Właścicielom lokalu dziękujemy za użyczenie miejsca.
 

Plenerowy seans w Śmieszkowie

Ilustracja do informacji: Plenerowy seans w Śmieszkowie
Wczoraj w Śmieszkowie odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych w sołectwach projekcji filmowych. Uczestnicy pikniku mieli okazję obejrzeć film animowany „Odlotowa przygoda”, który opowiada historię dwunastoletniego Mike’a Goldwinga.
Jego tata i dziadek byli astronautami - teraz czas na chłopca, ponieważ musi uratować księżyc i jego cenne zasoby naturalne przed niecnym miliarderem. Film był pełen akcji, humoru i zaskakujących wydarzeń, więc najmłodsi mieszkańcy z ochotą wzięli udział w seansie. Przed projekcją maluchy mogły bawić się na rozstawionych dmuchańcach, co zdecydowanie przyniosło im wiele frajdy. Kolejny seans już dziś o godzinie 20:00 w Ciosańcu. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współudziale Kraina Lasów i Jezior - Lokalna Grupa Działania. 
 

Maraton filmowy na plaży

Ilustracja do informacji: Maraton filmowy na plaży
Ostatnim akcentem pierwszego dnia Lata bez Granic był seans filmowy na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie. Kolejny raz w tym sezonie wakacyjnym na nowej plaży zostały rozstawione wielki ekran i leżaki.
Na początek wyświetlony został film dla najmłodszych. Gru, Dru i Minionki to pełna przygód i dobrego humoru historia Gru, Lucy i ich uroczych sióstr – Margo, Edith i Agnes – oraz ich zabawnych Minionków. Drugim filmem, jaki tego dnia kinomaniacy mogli obejrzeć to amerykański thriller z 2023 roku John Wick 4. Jest to kontynuacja John Wick 3 z 2019 roku, a także czwarta część serii filmów John Wick.
 

Muzyczna uczta 

Ilustracja do informacji: Muzyczna uczta 
W kościele pw. św. Michała Archanioła w Sławie w ramach Dni Sławy - Lato bez Granic 2023 odbył się koncert finalistów trzeciej edycji The Voice Senior. Zespół pochodzący z naszego województwa, w skład którego wchodzą:  Bożena Wesołowska z Czerwieńska, Aleksandra Matusiak – Kujawska ze Świebodzina, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki z Sulechowa, podbił serca widzów.
Wykonawcy zdecydowali się odejść od popularnej muzyki rozrywkowej stąd też pomysł na nazwę zespołu „Lepiej późno niż wcale”. Przed sławską publicznością zaprezentowali szereg utworów jazzowych oraz charakterystycznych dla stylu swing.
 

Dni Sławy 2023 rozpoczęte

Ilustracja do informacji: Dni Sławy 2023 rozpoczęte
W Szkole Podstawoej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie nastąpiło uroczyste otwarcie Dni Sławy - Lato bez Granic 2023. Na wstępie Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła przywitał wszystkich zaproszonych gości - między innymi delegacje z miast partnerskich Sławy z Niemiec oraz Mołdawii, które wzięły udział w uroczystościach.
Jak co roku za zasługi na rzecz społeczności wręczone zostały również Sławskie Laury, a otrzymali je: śp. pani Bożena Polańska, pani Jolanta Markiewicz, pani Agata Mierzwiak, pani Agnieszka Racino, pani Urszula Drożdżyńska, pani Lidia Kaminiarz, pan Michał Michalski, pan Andrzej Borkowski, pan Stanisław Derenda, pan Tomasz Kłosowski oraz pan Edward Łajko. Całe wydarzenie uświetniła wystawa fotograficzna „Miasto Sława i jego okolice w dawnej odsłonie od ok. 1890 do 1945 roku”, która umożliwiła uczestnikom przenieść się w czasie i dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych o naszej Sławie. Wystawa ta dostępna jest dla zwiedzających do niedzieli włącznie. Nie zabrakło prognozy pogody przedstawionej przez Alfreda Röslera oraz mini recitalu „Akustycznie inaczej” przygotowanego przez Aleksandrę Mroskowiak oraz Henryka Cyrana.
 

Malarskie dzieła w remizie

Ilustracja do informacji: Malarskie dzieła w remizie
W jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie miał miejsce wernisaż malarski. Małgorzata Suracka-Hübner, sławianka, autorka prezentowanych prac, jak sama mówi, malowanie to dla niej przyjemność, zabawa, gra barw, ale także praca, przy której można się zatracić.
Uważa, iż obrazy powinny być odebrane przez każdą z osób inaczej, indywidualnie, ponieważ jest to niezwykle osobista sprawa, jak się patrzy, jak się czuje i co się czuje obcując z malarstwem. Przez najbliższe dni obrazy będzie można oglądać w centrum naszego miasta.
 

Uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ilustracja do informacji: Uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
79 lat temu warszawiacy chwycili za broń. Po latach brutalnej okupacji powstańcy wraz z mieszkańcami Stolicy zdecydowali się na nierówną walkę z niemieckim okupantem. Pomimo dużej dysproporcji sił pragnienie wolności zwyciężyło. Mieli uśmiech, w sercach wiarę, a w oczach nadzieję, że uda im się uwolnić ukochane miasto i wygnać wroga. Warszawskie dzieci ruszyły w bój 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00, w tzw. godzinie „W”.
Rozkaz do rozpoczęcia zbrojnego wystąpienia wydał dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski "Bór". Powstanie miało doprowadzić do wyzwolenia stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Zaplanowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Warszawa osamotniona dzielnie walczyła do końca, dając światu przykład prawdziwego bohaterstwa i poświęcenia w imię polskiej Niepodległości. W rocznicę rozpoczęcia największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie ratownicy WOPR Sława wraz z mieszkańcami Sławy oddali hołd bohaterskim Powstańcom. 
 
 
Film
 

Zapraszamy na Dni Sławy!

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na Dni Sławy!
Już w ten weekend odbędzie się święto naszego miasta. Zaplanowane są: turnieje, koncerty, występy artystyczne dla dzieci - zabawie nie będzie końca. Zapraszamy wszystkich do udziału w świętowaniu.
 
Organizatorzy:
Urząd Miejski w Sławie
Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie
Sponsorzy:
- Lasy Państwowe Nadleśnictwo Sława Śląska
- Bank Spółdzielczy we Wschowie
Partner Enea Oświetlenie Sp. z o.o. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

7 Galeria zdjęć: Program Dni Sławy

Parafiada Myśliwska

Ilustracja do informacji: Parafiada Myśliwska
W Tarnowie Jeziernym po raz dwunasty spotkali się myśliwi, mieszkańcy i turyści w ramach dorocznej Parafiady Myśliwskiej organizowanej przez Radę Sołecką Tarnowa Jeziernego, Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Michała Archanioła w Sławie oraz Koło Łowieckie „Ryś” Sława.
Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele pw. św. Huberta, po której wszyscy uczestnicy wspólnym pochodem przeszli pod remizę OSP. Tam zostały wręczone odznaczenia dla osób zasłużonych na rzecz sławskiego łowiectwa oraz był czas na uroczyste przemówienia. Oficjalna część została zwieńczona koncertem sygnalistów, którzy wcześniej zadbali o oprawę muzyczną nabożeństwa. Po nich popis swoich umiejętności dały dzieci z sekcji tanecznej sławskiego Domu Kultury. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólną biesiadę. Najmłodsi mieli okazję wziąć udział w konkursach, grach i zabawach. Całe wydarzenie zakończyło się zabawą taneczną.
 
1 2 3 4 5 6 ... 48


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku