Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Kultura

Muzyczna podróż

Ilustracja do informacji: Muzyczna podróż
Z okazji Świąt Wielkanocnych mamy kolejną niespodziankę. Tym razem jest to muzyczna podróż dookoła świata w rytmach najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych państw świata - tańców.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Muzyczna podróż

W najbliższy piątek (05.04.2024) przed sławską publicznością wystąpi Artes Ensemble zespół śpiewaków operowych i wirtuozów instrumentalistów, którzy przeniosą Państwa w najdalsze zakątki świata. Wstęp na koncert jest darmowy. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy od wtorku (02.04.2024) do czwartku (04.04.2024), w godz. 14:00 - 16:00 do Sali Widowiskowej po odbiór biletu wstępu.

Słodka rywalizacja

Ilustracja do informacji: Słodka rywalizacja
Już po raz dwudziesty pierwszy odbył się Gminny Konkurs i Wystawa Wypieków Wielkanocnych. W tym roku został on zorganizowany w Sali Wiejskiej w Krążkowie, a ocenie tradycyjnie poddawane były trzy kategorie: 1. Baby Wielkanocne. 2. Serniki, Paschy i Mazurki. 3. Inny smakołyk wielkanocny (ciasto/deser). Osobnej ocenie podlegał wystrój i aranżacja stoiska. W tej edycji, jury ocenić musiało prawie 100 smakołyków!
Co stanowiło nie lada wyzwanie dla kubków smakowych. Spotkanie umilił występ Zespołu Pieśni i Tańca Michała Krechowca z Krzepielowa oraz sekcji wokalnej z Domu Kultury w Sławie. Jak nakazuje tradycja gminnego konkursu, kto wygra w kategorii Baby Wielkanocne, zostaje organizatorem przyszłorocznego konkursu. Zwycięski wypiek przygotowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Ciosańcu. Tym samym 22. edycja wystawy wypieków wielkanocnych odbędzie się w Ciosańcu. Nagrody zostały ufundowane przez Burmistrza Sławy Cezarego Sadrakułę oraz Dyrektora Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie Tomasz Krzymińskiego. 
 

Smakowity konkurs za nami

Ilustracja do informacji: Smakowity konkurs za nami
W Sali Wiejskiej w Krążkowie odbyła się 21. edycja konkursu wypieków Wielkanocnych. Wzięły w nim udział koła gospodyń wiejskich, reprezentacje sołectw, indywidualne uczestniczki oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Ciosańcu.
To właśnie ostatnia spośród wymienionych delegacji zwyciężyła w Kategorii I - Baby Wielkanocne i zgodnie z tradycją będzie organizatorem przyszłorocznego konkursu. Prezentujemy kilka ujęć ze spotkania, już jutro na naszej stronie więcej zdjęć wraz z oficjalnymi wynikami.
 

Sala widowiskowo-kinowa oficjalnie otwarta

Ilustracja do informacji: Sala widowiskowo-kinowa oficjalnie otwarta
Inwestycja ta rozpoczęła się podpisaniem umowy 19 października 2022 r. Po niespełna półtora roku intensywnych prac powstał nowoczesny i zachwycający obiekt. Sala posiada scenę o powierzchni 80 m² (była ona niegdyś salą sportową przy budynku szkoły podstawowej) oraz widownię na 276 miejsc. Wyposażona została w nowoczesne systemy nagłośnieniowe i oświetleniowe, umożliwiające zarówno organizację wydarzeń o charakterze muzycznym, jak i seansów kinowych.
Dodatkowo w nowo powstałym budynku przygotowane zostały garderoby, szatnie, toalety dla gości, zaplecza socjalne, a także pomieszczenie obsługi sceny.
Integralną częścią tej realizacji jest szklany łącznik, który scalił salę widowiskową wraz z pomieszczeniami Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku, gdzie mieścić się będą Dom Kultury oraz Biblioteka Miejska. We wspomnianym łączniku planowana jest realizacja różnego rodzaju wystaw i wernisaży.
Podpisanie umowy na drugą część tej inwestycji odbyło się 10 stycznia 2023 r., dzięki czemu prace nad siedzibą Domu Kultury Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Biblioteki Miejskiej mogły być prowadzone niemal równocześnie z budową sali. Całkowita wartość obu inwestycji wyniosła niebagatelne 13.743.000,00 zł, z czego 9.720.000,00 zł (70,73%) pochodziła z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, 250.000,00 zł (1,82%) to dotacja ze środków Województwa Lubuskiego z Lubuskiego Funduszu Samorządowego, a wkład własny gminy wyniósł 3.773.000,00 zł (27,45%). Odbiór końcowy tego obiektu odbył się kilka dni temu – 1 marca br. W uroczystym otwarciu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z Cezarym Sadrakułą - Burmistrzem Sławy na czele, Dariusz Popławski - Wicewojewoda Lubuski, Grzegorz Potęga - Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Małgorzata Gośniowska-Kola - Radna Sejmiku Województwa Lubuskiego, Andrzej Bielawski - Startosta Powiatu Wschowskiego, Waldemar Starostwa - Wicestarosta Powiatu Wschowskiego, przedstawiciele MProjekt Sp. z o.o. - firmy wykonującej inwestycje z Prezesem Zarządu Mironem Rabusrkim oraz zaproszenie goście. Całość poprowadził Tomasz Krzymiński - Dyrektor SCKiW w Sławie.
W końcu w Sławie powstało takie miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli oglądać koncerty, spektakle i brać czynny udział w życiu kulturalnym. Inwestycja zapewni równocześnie optymalne warunki do prowadzenia działalności kulturalnej przez dwie instytucje kultury - Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Bibliotekę Miejską. Ponadto zostały stworzone warunki do rozwoju organizacji pozarządowych - przeznaczenie osobnego pomieszczenia pozwoli na organizację warsztatów, szkoleń i miejsc spotkań dla różnych grup społecznych i zawodowych.
 
 

Koncert z okazji Dnia Kobiet

Ilustracja do informacji: Koncert z okazji Dnia Kobiet
Już 10 marca br. zapraszamy Panie do nowej sali widowiskowo-kinowej w Sławie na wyjątkowy inauguracyjny koncert z okazji Gminnego Dnia Kobiet. Przed sławską publicznością wystąpi Kwartet smyczkowy Arco Quartet, czyli „połączenie kobiecości, profesjonalizmu i pasji z nutką dobrego humoru i uśmiechu”.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Koncert z okazji Dnia Kobiet

Artystki współpracują m.in. z takimi gwiazdami jak Maryla Rodowicz, Piotr Cugowski, Anna Wyszkoni, Kamil Bednarek, Ryszard Rynkowski, Kuba Badach czy z Orkiestrą Adama Sztaby. Wstęp na koncert jest darmowy. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc zapraszamy od wtorku tj. 5 marca br. do Biura Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Sławie po odbiór biletu wstępu.
Serdecznie zapraszamy!

Plan ferii zimowych

Ilustracja do informacji: Plan ferii zimowych
Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW w ramach ferii zimowych zaplanowali cykl zajęć. Bez względu na wiek czy zainteresowania, zapraszają dzieci i młodzież do wzięcia udziału w zimowiskach!  
Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. Oferują bogaty program zajęć plastycznych, aktywnych zabaw, fascynujących gier planszowych, ekscytujących warsztatów z różnych dziedzin. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych to kwestia niezwykle istotna, dlatego też w Domu Kultury w Sławie przewidziane jest również spotkanie z przedstawicielami WOPR Sława. Dzięki temu uczestnicy będą mogli spędzić czas wolny od zajęć w sposób bezpieczny, unikając potencjalnych zagrożeń.
Już od poniedziałku Dom Kultury w Sławie, Ciosańcu, Śmieszkowie oraz w Krzepielowie zachęca do aktywnego spędzenia ferii zimowych! 
 

Teatr łączy pokolenie

Ilustracja do informacji: Teatr łączy pokolenie
Wczoraj w auli Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajło wieczorną porą odbył się spektakl teatralny. Wystąpili w nim seniorzy i uczniowie Zespołu Szkoł Ponadpodstawowych w Sławie. 
Pomysłodawczyniami projektu oraz samego scenariusza były Pani Urszula Drożdżyńska, oraz Pani Dorota Wierzbicka-Matarelli (aktorka z Wrocławskiego Teatru Komedia). Mieszkanka naszej gminy wraz ze swoją przyjaciółką zaangażowały do występu uczniów ZSP w Sławie, członków Klubu Seniora w Gminie Wijewo, a także miłośników teatru ze Sławy. Przedstawienie pn. "Nieco inna opowieść wigilijna" powstało w ramach projektu "Teatr łączy pokolenia".
Na zakończenie spektaklu przedstawicielki sławskiego samorządu w imieniu Burmistrza Sławy wręczyły upominki gościom z sąsiedniej gminy.
 

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sławie

Ilustracja do informacji: Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sławie
W niedzielę 28 stycznia zapraszamy na Sławski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się na terenie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego 16.
Jak co roku podczas wydarzenia prowadzone będą licytacje. Od godz. 16:00 będzie można nabyć wiele atrakcyjnych fantów - każdy znajdzie coś dla siebie! Nie zabraknie również światełka do nieba, które od lat jest symbolem tej imprezy. Serdecznie zapraszamy na niedzielne wydarzenie! 
 
 
 

Muzycznie rozpoczniemy rok

Ilustracja do informacji: Muzycznie rozpoczniemy rok
Styczeń to czas kolęd, a jeśli kolędować to najlepiej wspólnie. Dlatego już teraz zapraszamy melomanów, mieszkańców Sławy i okolic oraz tych wszystkich, którzy zechcą muzycznie spędzić czas na koncert noworoczny.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Koncert Noworoczny

W sławskiej świątyni wystąpią chóry ze Sławy i Wolsztyna, a także Zespół Pieśni i Tańca z Kębłowa, by wypełnić serca widowni melodią najpiękniejszych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie polskich kolęd i pastorałek. Na koncert zapraszają Burmistrz Sławy - Cezary Sadrakuła, Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku - Tomasz Krzymiński, Proboszcz Parafii pw. św. Michała Archanioła w Sławie - ks. Jerzy Ślusarczyk oraz Stowarzyszenie Witosława.

Warsztaty z udziałem studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ilustracja do informacji: Warsztaty z udziałem studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego
Celem dzisiejszego spotkania było przygotowanie do udziału w projekcie badawczym, a także stworzenie koncepcji rozwiązań zagospodarowania terenu jako miejsca pamięci dawnego niemieckiego podobozu w okolicy Przybyszowa - Schlesiersee I.
 
 
Pierwszym etapem dzisiejszego spotkania była wizyta w miejscu dawnego obozu pracy, gdzie studenci zostali zapoznani z historią więźniarek przebywających w tym obozie pod koniec II Wojny Światowej. Krótki zarys ówczesnych wydarzeń przedstawił Alfred Rösler, natomiast samo spotkanie prowadził Pan Marcin Zając, który opowiedział o architekturze oraz pracach, które zostały poczynione w tym miejscu w ostatnich latach.
 
Po wizji terenowej zgromadzeni zaproszeni zostali do Urzędu Miejskiego, gdzie odbyła się część warsztatowa, podczas której głos zabrali Zastępca Burmistrza Sławy, przedstawicielka Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, przedstawiciele Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Saksonii, przedstawiciele Sławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego ,,Ocalić od Zapomnienia”, Pan Marcin Zając oraz Pan Alfred Rösler, a także wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz ze studentami.
 
1 2 3 4 5 6 ... 47


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku