Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Kultura

Uczciliśmy Niepodległość

Ilustracja do informacji: Uczciliśmy Niepodległość
„[…] Minęły czasy naszej ciężkiej podziemnej pracy. Przetrwaliśmy je godnie i teraz wchodzimy w przyszłość świetlaną, którą wypracujemy mocą dusz naszych i pracą rąk naszych. […] Wiara nasza ziściła się, przyszedł dzień zwycięstwa naszych haseł! Praca, która nas czeka, przejmuje nas radością i dumą! Idziemy za rozkazem ukochanego Wodza, pewni i spokojni o naszą przyszłość. Komendant Główny, Naczelny Dowódca Wojsk Polskich, Józef Piłsudski niech żyje! ” - tak brzmiał fragmenty z Obwieszczenia Komendy Naczelnej P. O. W. [Warszawa,10 XI 1918 r.]

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Święto Niepodległości

W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy na 123 lata. Jej obszar został podzielony pomiędzy Rosję, Austrię i Prusy. Uciskany naród kilka razy stawał do walki o wolność. Jednak dopiero 11 listopada 1918 roku, po zakończeniu I Wojny Światowej nadarzyła się okazja do odzyskania Niepodległości. Choć proces ten trwał przez kilka kolejnych lat, w których Polacy niejednokrotnie przelewali krew i składali ofiarę własnego życia, ostatecznie udało się wywalczyć upragnioną wolność!
W tym wyjątkowym czasie 104. rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą suwerenności i państwowości mieszkańcy Sławy i okolic uczestniczyli w gminnych obchodach. Rozpoczęły się one uroczystą Mszą Św. podczas której wierni modlili się w intencji spokojnej przyszłości Polski i pokoju na świecie. Po zakończonej Liturgii Burmistrz Sławy wraz z Zastępcą i Księdzem Proboszczem złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem jednego z Ojców Niepodległości-Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dalsza część obchodów odbyła się na Placu Pamięci Narodowej przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego. Tam występ słowno-muzyczny zaprezentowali podopieczni ZSP w Sławie. W programie artystycznym młodzież przywołała nastrój minionych dni i pragnienia suwerenności naszych przodków. Zanim to nastąpiło poczet flagowy przy akompaniamencie Hymnu Polski wciągnął flagę na nowy maszt. Przypomnijmy, iż jeden z najważniejszych symboli naszego narodu-istota naszej tożsamości, który od setek lat towarzyszy Polakom podczas doniosłych uroczystości i wydarzeń sportowych dumnie powiewa dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Sława. To właśnie głosy poparcia w projekcie organizowanym przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej pt. „Pod biało-czerwoną” umożliwiły ustawienie masztu w centrum Sławy. Koszt inwestycji to 3.863,43 zł. Gmina Sława pieniądze na ten cel pozyskała ze środków rządowych. Na zakończenie uroczystości delegacje sławskiego magistratu z Burmistrzem Sławy-Cezarym Sadrakułą na czele, Koła Związku Sybiraków, Starostwa Powiatowego, służb mundurowych, placówek oświatowych, harcerzy, lubuskiego WOPR oraz przedstawicielka Europosłanki Elżbiety Rafalskiej złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem i oddały cześć poległym w walce o Niepodległość Polski.
Więcej zdjęć w galerii.

 

Wspólnie świętujmy Niepodległość

Ilustracja do informacji: Wspólnie świętujmy Niepodległość
Już jutro 11 listopada, dzień szczególnie ważny w historii Polski. Będziemy wspominać tych, których poświęcenie i niezłomna postawa przyczyniły się do odrodzenia Niepodległego Państwa Polskiego. Dlatego zapraszamy wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny do udziału w gminnych obchodach.
Rozpoczną się one Mszą Świętą o godz. 10:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Wspólnie będziemy się modlić o spokojną przyszłość dla Polski i pokój na świecie. Po zakończonej Liturgii delegacja sławskiego magistratu z Burmistrzem Sławy na czele złoży symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem jednego z Ojców Niepodległości-Marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie wspólnie udamy się na Plac Pamięci Narodowej, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. Tam słowno-muzyczny występ zaprezentują podopieczni Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sławie. Nastąpi również uroczyste wciągnięcie flagi na nowy maszt i złożenie wiązanek kwiatów. Ponadto zachęcamy mieszkańców naszej gminy do wywieszania biało-czerwonych flag. Tym drobnym gestem podziękujmy naszym Przodkom, którzy przelewając krew w imię wolności, zapewnili nam byt w niepodległym państwie. Dzięki Ich postawie możemy mówić po polsku i cieszyć się życiem codziennym.
Niech cała nasza gmina powiewa w barwach bieli i czerwieni!

 

Wystawa z okazji Święta Niepodległości

Ilustracja do informacji: Wystawa z okazji Święta Niepodległości
Sławskie Stowarzyszenie Historyczno - Eksploracyjne z okazji zblizającego się Narodowego Święta Niepodległości zaprasza na patriotyczną wystawę. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Wystawa z okazji 11 listopada

Zapraszamy na gminne obchody

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na gminne obchody
Wielkimi krokami zbliża się 11 listopada-Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu wspomnimy tych, którzy w imię Niepodległej Polski oddali swe życie. Oddamy cześć wszystkim tym, którzy przywrócili naszą Ojczyznę na mapy świata. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. O godz. 10:00 wierni będą się modlić w intencji spokojnej przyszłości Polski i pokoju na świecie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Próba przed Świętem Niepodległości

Zanim to nastąpi delegacja sławskiego magistratu z Burmistrzem Sławy na czele złoży symboliczną wiązankę kwiatów pod pomnikiem jednego z Ojców Niepodległości-Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po zakończonej Liturgii dalsza część uroczystości odbędzie się na Placu Pamięci Narodowej przy ulicy Odrodzonego Wojska Polskiego. Tam słowno-muzyczny występ zaprezentują podopieczni ZSP w Sławie. Ponadto nastąpi uroczyste wciągnięcie flagi na nowy maszt. Przypomnijmy, iż jeden z najważniejszych symboli naszego narodu-istota naszej tożsamości, który od setek lat towarzyszy Polakom podczas doniosłych uroczystości i wydarzeń sportowych dumnie będzie powiewać dzięki zaangażowaniu mieszkańców gminy Sława. To właśnie głosy poparcia w projekcie organizowanym przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej pt. „Pod biało-czerwoną” umożliwiły ustawienie masztu w centrum Sławy. Koszt inwestycji to 3.863,43 zł. Gmina Sława pieniądze na ten cel pozyskała ze środków rządowych.
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w akcję i dołożyły „swoją cegiełkę” do wspólnego sukcesu.

 

Dyniowy zawrót głowy

Ilustracja do informacji: Dyniowy zawrót głowy
Spotkanie z dynią w tle przyciągnęło wiele rodzin oraz degustatorów jesiennych przysmaków. W ramach wydarzenia odbyły się również dwa konkursy - na największą dynię, a także na oryginalne przetwory domowe. Na pikniku nie zabrakło także zabaw dla dzieci, konkurencji rodzinnych oraz występów artystycznych grup tanecznych i zespołu muzycznego działających przy sławskim domu kultury.
 
O stronę gastronomiczną zadbały koła gospodyń wiejskich z naszej gminy oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sławie. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie przygotowali ognisko, na którym można było przyrządzić kiełbaski ufundowane przez Masarnię Hukała. Nawet letnie słońce postanowiło odwiedzić nasz jesienny piknik, dzięki niemu impreza nabrała jeszcze lepszego klimatu.

Fundatorami nagród w konkursach byli Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła, Dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku Tomasz Krzymiński oraz Koło Łowieckie "Ryś".

Więcej zdjęć: Galeria

83 lata temu wybuchła II wojna światowa

Ilustracja do informacji: 83 lata temu wybuchła II wojna światowa
Rankiem 1 września 1939 roku III Rzesza Niemiecka bez formalnego wypowiedzenia wojny napadła na Polskę, rozpoczynając tym samym najkrwawszy konflikt w dziejach świata.
Bomby spadające na polskie wsie i miasta były zarówno sygnałem rozpoczętej przez Niemców wojny totalnej, jak i zapowiedzią trwającego wiele lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Rocznica wybuchu II wojny światowej

Agresorzy dążyli bowiem nie tylko do odniesienia zwycięstwa militarnego, ale także do wyniszczenia ludności cywilnej. Wojsko Polskie, mimo ogromnej dysproporcji sił, od początku stawiało bohaterski opór, licząc na szybką pomoc zbrojną aliantów zachodnich. Gdy 17 września na wschodnie rubieże Rzeczypospolitej wkroczyła Armia Czerwona, rozbiór Polski został przesądzony. W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Placu Pamięci Narodowej mieszkańcy naszej gminy, w tym delegacja sławskiego magistratu z Burmistrzem Sławy-Cezarym Sadrakułą na czele, Koła Związku Sybiraków, służb mundurowych, placówek oświatowych, harcerzy oraz przedstawicielka Europosłanki Elżbiety Rafalskiej oddali cześć poległym w obronie naszej Ojczyzny. Zarys historyczny i tragedię tamtych dni w swoim wystąpieniu przybliżył Dyrektor SCKiW-Tomasz Krzymiński. W dobie niepewnych czasów i wojny trwającej na Ukrainie przypomniał on, iż niepodległość nie jestem nam dana raz na zawsze. Wszyscy powinniśmy o tym pamiętać i razem dbać, by nigdy jej nie utracić. Na zakończenie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Więcej zdjęć na stronie

 

HDK i Sympatycy PCK pojadą w rajdzie 

Ilustracja do informacji: HDK i Sympatycy PCK pojadą w rajdzie 
W najbliższy piątek tj. 2 września br. z Ośrodka PCK w Sławie wystartuje 34. Ogólnopolski Rajd Samochodowy HDK PCK. Impreza ta od dłuższego czasu odbywa się w Sławie, a goszczą na niej załogi z różnych stron kraju. Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła od lat wspiera organizację tego przedsięwzięcia. 
Rajd potrwa do niedzieli, a uczestnicy zrobią wiele kilometrów po terenie gminy i województwa. Celem tego przedsięwzięcia będzie m.in. popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa, popularyzacji pierwszej pomocy przedmedycznej, zagadnień związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz krzewieniem kultury, sportu, rekreacji i turystyki samochodowej. 
Ponadto w piątek (02.09.2022) w godzinach od 10:00 do 15:00 RCKiK w Zielonej Górze przeprowadzi 
akcję poboru krwi. 
 

Sukces Zespołu z Krzepielowa 

Ilustracja do informacji: Sukces Zespołu z Krzepielowa 
W miniony weekend w Siedlnicy odbyło się powiatowo-gminne święto plonów. Obchody rozpoczęły się  Mszą Św. polową na boisku Avii Siedlnica.  Zespół Pieśni i Tańca im. Michała Krechowca w Krzepielowie upiększył Święto Plonów, prowadząc obrzęd dożynkowy.
W trakcie uroczystości wręczone zostały nagrody za najpiękniej udekorowaną posesję i wieniec dożynkowy. W tym drugim konkursie zwyciężyły Stare Drzewce, drugie miejsce zajęły Wygnańczyce, natomiast trzecie miejsce zajęli reprezentanci naszej gminy - Zespół z Krzepielowa. Nagrody wręczyli Starosta Wschowski Andrzej Bielawski, Burmistrz Szlichtyngowej Jolanta Wielgus oraz Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła.
Więcej zdjęć na stronie.

 

Muzyczne pożegnanie wakacji

Ilustracja do informacji: Muzyczne pożegnanie wakacji
Za nami ostatni akord wakacyjny na ośrodku Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie. W ramach koncertu „Pod parasolem lata” wystąpiła skrzypaczka i wokalistka Basia Kawa. Po koncercie oczywiście upragniony bis oraz płyty z autografami.
Galeria dostępna na stronie

Muzyczna sobota

Ilustracja do informacji: Muzyczna sobota
Przypominamy, że już jutro kolejne wydarzenie muzyczne na terenie naszego miasta!
Serdecznie zapraszamy na koncert Basi Kawy - skrzypaczki i wokalistki, który odbędzie się na ośrodku Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW.
1 2 3 4 5 6 ... 43


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku