Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek

Kultura

Narodowe Święto Niepodległości w cieniu pandemii

Ilustracja do informacji: Narodowe Święto Niepodległości w cieniu pandemii
Już jutro w całym kraju i poza granicami, gdzie biją polskie serca świętować będziemy jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna powróciła na mapę Europy. Choć ostateczny przebieg granic II Rzeczypospolitej Polskiej ukształtował się w latach późniejszych, to właśnie datę zakończenia I wojny światowej uznaje się za początek polskiej niepodległości.
Szczęśliwe społeczeństwo świętujące i radosne nie zdawało sobie do końca sprawy z jakimi, fundamentalnymi problemami musi się zmierzyć i z kim przyjdzie walczyć, by wolną Polskę odzyskać. Chcąc uczcić poświęcenie naszych przodków, oddać im cześć i wyrazić uznanie dla Ojców naszej Niepodległości zachęcamy wszystkich sławian do wywieszenia biało-czerwonych flag. Ze względu na panujący w kraju reżim sanitarny spowodowany nagłym wzrostem zachorowań na koronawirusa informujemy, iż nie zostaną zorganizowane gminne uroczystości 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zachęcamy jednak by w sposób kameralny, w gronie najbliższych oddać hołd tym dzięki, którym żyjemy w wolnym kraju.

Lubuskie Święto Pieśni w innej odsłonie

Ilustracja do informacji: Lubuskie Święto Pieśni w innej odsłonie
Za nami IX Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej w Sławie z cyklu Lubuskie Święto Pieśni. W niedzielę, 25 października 2020 r., sześć chórów z całego kraju wzięło udział w zmaganiach konkursowych, które z powodu panującej obecnie sytuacji odbyły się online. Poddali się ocenie jury, w skład którego weszły osobistości świata muzyki: prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska – przewodnicząca, dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon i dr Aleksandra Janus.
Zwycięzcą festiwalu został chór z Buku AMICI CANTI – dyrygent Leszek Górka, zdobywając ZŁOTE PASMO i GRAND PRIX - nagrodę w wysokości 1000 zł ufundowaną przez Burmistrza Sławy.
SREBRNE PASMO zdobyły:
Chór z Poznania SOLI DEO, dyrygent Magdalena Szcześniewska
Chór NON NOBIS ze Zgorzelca, dyrygent Małgorzata Duda
Chór ZA TOBĄ z Głogowa, dyrygent Karolina Kaczyńska
BRĄZOWE PASMO zdobył Chór Uniwersytetu Każdego Wieku PASJONACI z Poznania, dyrygent Michał Sergiusz Mierzejewski.
Wszystkim chórom biorącym udział w festiwalu gratulujemy wyników, bo mimo wielu przeciwności, w dobie pandemii, poziom był wysoki i bardzo wyrównany.

Skwer Sybiraków z nową tablicą

Ilustracja do informacji: Skwer Sybiraków z nową tablicą
W naszym mieście mamy kilka miejsc pamięci, które przypominają o ważnych wydarzeniach z historii naszej Ojczyzny. Jednym z takich jest Skwer Sybiraków umiejscowiony pomiędzy ulicami Wschowską a Kwiatową. Symbolizuje on tragiczną drogę tysięcy Zesłańców tych, którzy stracili rodziny, dzieciństwo, młodość, wielu nie przetrwało surowych warunków rosyjskiej Syberii.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2 Galeria zdjęć: Nowa tablica na skwerze

Ma on formę stosu różnej wielkości kamieni. Na największym przymocowana jest tablica o treści: „Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej niech mówią kamienie... Kardynał Stefan Wyszyński - Pamięci Sybiraków z Ziemi Sławskiej, którzy na zesłaniu umęczeni zginęli i tym, którym Bóg pozwolił wrócić do ojczyzny". Tuż obok znajduje się tablica z wierszem poety, rzeźbiarza, patrioty i Sybiraka - Mariana Jonkajtysa pt. „Białe Krematoria". Przez swoją poezję stał się najwybitniejszym poetą Sybiraków. Dzięki jego wierszom został utrwalony w pamięci narodu los zesłańców i więźniów Sybiru. Tablica ta została zamontowana w 2009 roku, przez ten czas warunki atmosferyczne zrobiły swoje. Kolor wyblakł, a powierzchnia popękała. Niezbędna była jej wymiana.

Piknik jesienny w cieniu pandemii

Ilustracja do informacji: Piknik jesienny w cieniu pandemii
Rok rocznie w Sławie w okresie jesiennym organizowana jest impreza plenerowa pn. „dyniowy zawrót głowy". Tego dnia na terenie przy sławskim Domu Kultury spotykają się mieszkańcy Sławy i okolic by móc spędzić czas w rodzinnej atmosferze. SCKiW przygotowuje szereg konkurencji, gier i zabaw dla najmłodszych, quizów, a dla ceniących sobie smak dyni kącik kulinarny. W tym roku niedane nam było wziąć udziału we wspólnej zabawie, a to ze względu na stan epidemii, jaki obowiązuje w Polsce.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6 Galeria zdjęć: Podsumowanie konkursów

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się COVID-19 organizatorzy ograniczyli się tylko do wręczenia nagród laureatom konkursów. Tradycyjnie mieszkańcy mogli zgłaszać swój udział w dwóch plebiscytach. Pierwszy z nich skierowany był do smakoszy tych, którzy lubią spędzać czas w kuchni dotyczył on „Oryginalnych Przetworów Domowych nie tylko z dyni”. Komisja oceniała słodkie i wytrawne przetwory. Pod uwagę brane były smak, oryginalność receptury, a także wrażenie estetyczne potrawy. Po prezentacji 25 przetworów słodkich jury postanowiło przyznać:
I miejsce za dżem z jagód dla Urszuli Domańskiej z Krążkowa,
II miejsce za sok z czarnego bzu dla Małgorzaty Kmita-Pronkiewicz z Krążkowa,
III miejsce za dżem cukiniowy dla Władysławy Dwornickiej z Lipinek.
Wyróżnienie za konfiturę z czerwonej porzeczki przyznano Jolancie Tomczak z Lipinek.
Po prezentacji 21 przetworów wytrawnych komisja nagrodziła:
I miejsce za „Dla wygodnych marynowane śliwki” dla Ryszarda Sowińskiego z Lipinek,
II miejsce za „Cuda ogródka Vegetę solona natura” dla Łucji Tomczak ze Sławy,
III miejsce za „Ogórki kiszone” dla Grażyny Domańskiej z Krążkowa.
Po ocenie domowych zapraw przyszedł czas na podsumowanie drugiego konkursu. Podobnie, jak w przypadku pierwszego wybór nie należał do łatwych. To za sprawą dwóch okazów, które były niemal identyczne. Po dłuższych obradach spośród 3 owoców dyni nagrodę główną otrzymał Grzegorz Michalak z Nowego Strącza – dynia o średnicy 150 cm.
Nagrody ufundowali Burmistrz Sławy i Dyrektor Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW

Remont chodnika rozpoczęty

Ilustracja do informacji: Remont chodnika rozpoczęty
Rozpoczęły się właśnie prace mające na celu przebudowę ciągu pieszego wzdłuż Drogi Wojewódzkiej 278 na ulicy Henryka Pobożnego w Sławie. W tym etapie pracownicy Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowego Sp. z o.o. z Głogowa rozbierają starą nawierzchnię z płyt betonowych. Obecnie wzdłuż traktu spacerowego występują liczne utrudnienia. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Dlatego mieszkańcy chcący dostać się do punktów handlowych, proszeni są o kierowanie się ul. Krótką (za przystankiem PKS) w stronę ul. Powstańców Śląskich, aby omijać teren, na którym prowadzone są roboty. Wymiana tego chodnika była niezbędna. Występowało na nim wiele nierówności i zapadnięć. Krawężniki i obrzeża również były w złym stanie technicznym, chodziło tu głównie o liczne spękania i wykruszenia.
W ich miejscu pojawi się 720 m² betonowej kostki brukowej w odległości 0,5 m od pasa jezdni. Inwestycja opiewa na kwotę 158.839,27 zł brutto i zgodnie z umową zostanie ona wykonana do 26 listopada br.

Prace na Świerkowej na półmetku

Ilustracja do informacji: Prace na Świerkowej na półmetku
Na ul. Świerkowej prace postępują z dnia na dzień, a do końca inwestycji coraz bliżej. Do wyłożenia kostką pozostało ostatnie kilkanaście metrów. W najbliższym czasie powstanie łącznik ul. Świerkowej z ul. Obrońców Pokoju.

Przypominamy również, że ulice Sosnowa, Dębowa i Świerkowa są nadal całkowicie wyłączone z ruchu. Wyjątek stanowią mieszkańcy, którzy chcą dotrzeć do swojej posesji. Za wszystkie utrudnienia w ruchu przepraszamy i prosimy o szczególną ostrożność i wyrozumiałość.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

„Ziemia Lubuska w pigułce” czyli quiz wiedzy

Ilustracja do informacji: „Ziemia Lubuska w pigułce” czyli quiz wiedzy
W piątek przedstawiciele kół wiejskich z terenu gminy Sława wzięli udział w konkursie wiedzy. Trzy delegacje w tym Koło Gospodyń Wiejskich z Ciosańca, Lipinek i Krążkowa odpowiadały na pytania w ramach zgadywanki pn. Fortuna kołem się toczy. Zadaniem drużyn było udzielenie odpowiedzi na 10 pytań, zostały one ukryte pod daną cyfrą na Kole Fortuny.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Kapitanowie zespołów przed każdą turą kręcili kołem, losując cyfrę dla swojej drużyny. Najlepiej z testem wiedzy o wojewódzkie lubuskim poradzili sobie mieszkańcy Ciosańca, drugie miejsce zajęły Panie z Lipinek, a trzecie delegacja z Krążkowa. Organizatorami quizu była Kraina Lasów i Jezior - Lokalna Grupa Działania z siedzibą w Siedlisku, całość została zrealizowana ze środków województwa lubuskiego w ramach działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich „Lubuska Odnowa Wsi”. Na zakończenie obecni na spotkaniu mogli wysłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu instruktora muzycznego Henryka Cyrana.

Party Grill w Krążkowie

Ilustracja do informacji: Party Grill w Krążkowie
Inwestycja ta jest kolejną wykonywaną w ramach Sławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Według zakresu zadania na placu naprzeciw sali wiejskiej powstaje wiata rekreacyjna o długości 30 metrów i szerokości 4 metrów z dachem dwuspadowym. Obok wiaty powstanie również palenisko kamienne. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Projekt mieszkańców Krążkowa zyskał poparcie 1438 mieszkańców naszej gminy, dzięki czemu w swojej strefie zajął drugie miejsce. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Michał Kocioruba z Lipinek. Koszt przedsięwzięcia to 58.399,17 złotych, altana wykonana zostanie do końca września. 

SOLIDna rywalizacja w Starym Strączu

Ilustracja do informacji: SOLIDna rywalizacja w Starym Strączu
Podobnie jak w latach ubiegłych Solid MTB rozgrywa jeden ze swoich etapów na terenie naszej gminy. Ze względu na prace związane z rewaloryzacją Parku Miejskiego start i meta zawodów została przeniesiona na boisko w Starym Strączu. Oficjalnego otwarcia dokonał Zastępca Burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski, który dął również sygnał do startu. W zawodach bierze udział kilkuset zawodników z całej Polski. Uczestnicy mają do pokonania wymagająca i trudną trasę, na której zostały wykorzystane stare nasypy kolejowe oraz pobliskie wzgórza w tym Stara Winna Góra. Organizatorzy przygotowali cztery różne dystanse, a zawodnicy zostali podzieleni na grupy w zależności od wyboru długości trasy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: SOLIDna rywalizacja w Starym Strączu

W zawodach rywalizowało 274 uczestników. Oto wyniki OPEN na poszczególnych trasach.
Giga - 64 km
1. MRÓZ Mateusz
2. JELENIEWSKI Filip
3. GEHRKE Michał
Mega - 44 km
1. MĄDRY Jakub
2. RULIŃSKI Adrian
3. DZIEMIDOWICZ Radosław
Mini - 24 km
1. MIKOŁAJCZYK Przemysław
2. URBANIAK Marek
3. KOBUSIŃSKI Adrian
Medale zawodnikom zajmującym miejsce na podium wręczył Zastępca Burmistrza Sławy Krzysztof Gruszewski, który podziękował im za zdrową rywalizację i za to, że tak licznie zjawili się na zawodach w naszej gminie. Ciekawostką jest, iż drugie miejsce na trasie Mega Open wywalczył lokalny sportowiec, mieszkaniec Gminy Sława Adrian Ruliński. Adrian obecnie w klasyfikacji generalnej całego cyklu SOLID w kategorii wiekowej M2 zajmuje 3 miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Upamiętnili tragiczną rocznicę

Ilustracja do informacji: Upamiętnili tragiczną rocznicę
Dziś w 81. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę na Placu Pamięci przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego zgromadzili się mieszkańcy Gminy Sława.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

17 września 1939 roku, łamiąc Polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren II Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych systemów był rozbiór osamotnionej Polski. Atak na Polskę, która broniła się przed niemieckim okupantem, był swoistym nożem w plecy wymierzonym przez Rosję Sowiecką.

 
Obecni na dzisiejszym spotkaniu uczcili pamięć naszych przodków, którzy w pamiętnym wrześniu 1939 roku do końca walczyli o wolną Polskę. Krótkie wystąpienie historyczne przygotowali podopieczni sławskiej podstawówki, po nich poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
1 2 3 4 5 6 ... 36


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Sławski Klub Żeglarski
 • Baner: SLTZ
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku