Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Kultura

Jarmark Bożonarodzeniowy w Sławie

Ilustracja do informacji: Jarmark Bożonarodzeniowy w Sławie
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia w naszym mieście odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. W niedzielę 10 grudnia na Nowym Rynku w Sławie na odwiedzających czekać będzie wiele stoisk z rękodziełem, ozdobami świątecznymi, tradycyjnymi potrawami i napojami.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Jarmark Bożonarodzeniowy

Stoiska z jedzeniem będą pełne pyszności, takich jak tradycyjne ciasta, ciasteczka, gorące napoje, jak również smaczne przekąski. Będzie to doskonała okazja do spróbowania lokalnych smakołyków i zasmakowania w atmosferze świąt. Z najmłodszymi spotka się Święty Mikołaj, który z pewnością wysłucha ich świątecznych życzeń. Ponadto Ranczo Lucky wystawi zagrodę z alpakami, przy okazji jarmarku będzie możliwość poznać te sympatyczne zwierzaki. W ramach spotkania przewidziano również występy artystyczne dzieci i młodzieży, warsztaty plastyczne, a także wspólne włączenie iluminacji świetlnych.

Dyniowy piknik

Ilustracja do informacji: Dyniowy piknik
W niedzielne popołudnie na placu przy sławskim Domu Kultury odbył się coroczny jesienny pikniki. "Dyniowy zawrót głowy" organizowany od wielu lat ma na celu integrację mieszkańców oraz promocję domowych przysmaków i rekreacji na świeżym powietrzu. W ramach spotkania przygotowano szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnorodnych jesiennych zabawach oraz konkurencjach rodzinnych. Dodatkowo, dzieci z sekcji tanecznej i szkółki wokalnej Domu Kultury w Sławie dały popis swoich umiejętności. KTT Oskar prowadzony przez Teresę Dobrowolską zaprezentował pokaz taneczny. Kulminacyjnym punktem pikniku było rozstrzygnięcie konkursów na największą dynię i oryginalne przetwory domowe.
Organizatorami imprezy byli: Burmistrz Sławy, Dyrektor SCKiW. Piknik wsparła Lokalna Grupa Działania - Kraina Lasów i Jezior.
 

 

Spotkanie z historią w tle

Ilustracja do informacji: Spotkanie z historią w tle
W czwartek 26 października w auli Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie odbędzie się spotkanie z autorką książek Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen oraz Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: spotkanie autorskie

Agnieszka Dobkiewicz jest dziennikarką związaną z Dolnym Śląskiem, regionalistką oraz autorką książek. Jej publikacje to zbiory reportaży bazujące na archiwaliach – dokumentach i powojennej prasie, a także relacjach ofiar i ich rodzin. Ukazuje tragiczne losy młodych kobiet, które trafiły do niemieckich obozów śmierci. Zwraca uwagę na zapomniane historie i fakty.

Peruwiańskie rytmy nad jeziorem

Ilustracja do informacji: Peruwiańskie rytmy nad jeziorem
Niedzielne popołudnie na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku upłynęło w rytmach muzyki andyjskiej. Przed sławską publicznością wystąpił ludowy Zespół Los Companieros. Muzycy są zafascynowani folklorem, specjalizują się w muzyce indiańskiej i latynoamerykańskiej.
Grają muzykę etniczną za pomocą instrumentów ludowych takich jak: Quena, Charango, fletnia Pana i bęben. Artyści byli ubrani w kolorowe poncza, śpiewali utwory w języku hiszpańskim i quechua, a w przerwach między utworami omawiali genezę poszczególnych piosenek. Wszystko to sprawiło, iż liczna zgromadzona widownia miała okazję przenieść się w dalekie strony Ameryki Południowej.
Początkowo koncert miał się odbyć tuż przy plaży, jednak ze względu na deszczową aurę został on przeniesiony do baru "u Marcina". Właścicielom lokalu dziękujemy za użyczenie miejsca.
 

Plenerowy seans w Śmieszkowie

Ilustracja do informacji: Plenerowy seans w Śmieszkowie
Wczoraj w Śmieszkowie odbyła się pierwsza z trzech zaplanowanych w sołectwach projekcji filmowych. Uczestnicy pikniku mieli okazję obejrzeć film animowany „Odlotowa przygoda”, który opowiada historię dwunastoletniego Mike’a Goldwinga.
Jego tata i dziadek byli astronautami - teraz czas na chłopca, ponieważ musi uratować księżyc i jego cenne zasoby naturalne przed niecnym miliarderem. Film był pełen akcji, humoru i zaskakujących wydarzeń, więc najmłodsi mieszkańcy z ochotą wzięli udział w seansie. Przed projekcją maluchy mogły bawić się na rozstawionych dmuchańcach, co zdecydowanie przyniosło im wiele frajdy. Kolejny seans już dziś o godzinie 20:00 w Ciosańcu. Wydarzenie zostało zorganizowane przy współudziale Kraina Lasów i Jezior - Lokalna Grupa Działania. 
 

Maraton filmowy na plaży

Ilustracja do informacji: Maraton filmowy na plaży
Ostatnim akcentem pierwszego dnia Lata bez Granic był seans filmowy na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie. Kolejny raz w tym sezonie wakacyjnym na nowej plaży zostały rozstawione wielki ekran i leżaki.
Na początek wyświetlony został film dla najmłodszych. Gru, Dru i Minionki to pełna przygód i dobrego humoru historia Gru, Lucy i ich uroczych sióstr – Margo, Edith i Agnes – oraz ich zabawnych Minionków. Drugim filmem, jaki tego dnia kinomaniacy mogli obejrzeć to amerykański thriller z 2023 roku John Wick 4. Jest to kontynuacja John Wick 3 z 2019 roku, a także czwarta część serii filmów John Wick.
 

Muzyczna uczta 

Ilustracja do informacji: Muzyczna uczta 
W kościele pw. św. Michała Archanioła w Sławie w ramach Dni Sławy - Lato bez Granic 2023 odbył się koncert finalistów trzeciej edycji The Voice Senior. Zespół pochodzący z naszego województwa, w skład którego wchodzą:  Bożena Wesołowska z Czerwieńska, Aleksandra Matusiak – Kujawska ze Świebodzina, Bernard Łyżwiński i Lech Sawicki z Sulechowa, podbił serca widzów.
Wykonawcy zdecydowali się odejść od popularnej muzyki rozrywkowej stąd też pomysł na nazwę zespołu „Lepiej późno niż wcale”. Przed sławską publicznością zaprezentowali szereg utworów jazzowych oraz charakterystycznych dla stylu swing.
 

Dni Sławy 2023 rozpoczęte

Ilustracja do informacji: Dni Sławy 2023 rozpoczęte
W Szkole Podstawoej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie nastąpiło uroczyste otwarcie Dni Sławy - Lato bez Granic 2023. Na wstępie Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła przywitał wszystkich zaproszonych gości - między innymi delegacje z miast partnerskich Sławy z Niemiec oraz Mołdawii, które wzięły udział w uroczystościach.
Jak co roku za zasługi na rzecz społeczności wręczone zostały również Sławskie Laury, a otrzymali je: śp. pani Bożena Polańska, pani Jolanta Markiewicz, pani Agata Mierzwiak, pani Agnieszka Racino, pani Urszula Drożdżyńska, pani Lidia Kaminiarz, pan Michał Michalski, pan Andrzej Borkowski, pan Stanisław Derenda, pan Tomasz Kłosowski oraz pan Edward Łajko. Całe wydarzenie uświetniła wystawa fotograficzna „Miasto Sława i jego okolice w dawnej odsłonie od ok. 1890 do 1945 roku”, która umożliwiła uczestnikom przenieść się w czasie i dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych o naszej Sławie. Wystawa ta dostępna jest dla zwiedzających do niedzieli włącznie. Nie zabrakło prognozy pogody przedstawionej przez Alfreda Röslera oraz mini recitalu „Akustycznie inaczej” przygotowanego przez Aleksandrę Mroskowiak oraz Henryka Cyrana.
 

Malarskie dzieła w remizie

Ilustracja do informacji: Malarskie dzieła w remizie
W jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławie miał miejsce wernisaż malarski. Małgorzata Suracka-Hübner, sławianka, autorka prezentowanych prac, jak sama mówi, malowanie to dla niej przyjemność, zabawa, gra barw, ale także praca, przy której można się zatracić.
Uważa, iż obrazy powinny być odebrane przez każdą z osób inaczej, indywidualnie, ponieważ jest to niezwykle osobista sprawa, jak się patrzy, jak się czuje i co się czuje obcując z malarstwem. Przez najbliższe dni obrazy będzie można oglądać w centrum naszego miasta.
 

Uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Ilustracja do informacji: Uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
79 lat temu warszawiacy chwycili za broń. Po latach brutalnej okupacji powstańcy wraz z mieszkańcami Stolicy zdecydowali się na nierówną walkę z niemieckim okupantem. Pomimo dużej dysproporcji sił pragnienie wolności zwyciężyło. Mieli uśmiech, w sercach wiarę, a w oczach nadzieję, że uda im się uwolnić ukochane miasto i wygnać wroga. Warszawskie dzieci ruszyły w bój 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17:00, w tzw. godzinie „W”.
Rozkaz do rozpoczęcia zbrojnego wystąpienia wydał dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski "Bór". Powstanie miało doprowadzić do wyzwolenia stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Zaplanowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Warszawa osamotniona dzielnie walczyła do końca, dając światu przykład prawdziwego bohaterstwa i poświęcenia w imię polskiej Niepodległości. W rocznicę rozpoczęcia największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie ratownicy WOPR Sława wraz z mieszkańcami Sławy oddali hołd bohaterskim Powstańcom. 
 
 
Film
 
1 2 3 4 5 6 ... 46


Kalendarz imprez

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku