Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Kultura

Piłkarskie emocje w Sławie

Ilustracja do informacji: Piłkarskie emocje w Sławie
Na Orliku oraz Stadionie Miejskim im. Zbigniewa Gołembskiego w Sławie trwają Szkolne Mistrzostwa Gminy w Piłce Nożnej. Turniej odbywa się jednocześnie na trzech wyznaczonych boiskach w trzech grupach wiekowych.
Do gry zgłosiło się łącznie pięć szkół z terenu naszej gminy SP w Sławie, SP w Ciosańcu, SP w Krzepielowie, SP w Starym Strączu oraz SP Happy House ze Sławy. Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła na ręce nauczycieli przekazał sprzęt sportowy zakupiony przez Gminę Sława na potrzeby placówek oświatowych. Następnie oficjalnego rozpoczęcia dokonała Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły Małgorzata Krzyśków.

Procesja różańcowa przeszła ulicami Sławy

Ilustracja do informacji: Procesja różańcowa przeszła ulicami Sławy
W miniony weekend kilkudziesięciu wiernych z różańcami w dłoniach modliło się na ulicach naszego miasta. W ramach nabożeństwa pierwszej soboty miesiąca parafianie wyszli z Figurą Matki Bożej na ulice Sławy, by we wspólnej modlitwie wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi za wszelkie grzechy.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Procesja różańcowa

Pierwsza sobota miesiąca to w tradycji Kościoła dzień poświęcony Maryi. Niepokalanie Poczęta jest w tym dniu szczególnie wysławiana przez wiernych na całym świecie. Wyjątkowo w Polsce, która umiłowała Matkę Bożą, ten zwyczaj ma bardzo stare korzenie.
Na zakończenie obecni w modlitwie odśpiewali słowa Apelu Jasnogórskiego.
Więcej zdjęć na stronie

Remont na finiszu

Ilustracja do informacji: Remont na finiszu
Kolejny raz przyglądamy się inwestycji realizowanej w Starym Strączu. Od kilku tygodni trwają tam prace mające na celu odświeżenie wnętrza budynku. Aktualnie trwa cyklinowanie parkietu, następnie podłoga zostanie polakierowana oraz zamontowane zostaną listy podłogowe. Na zakończenie ściany zyskają ostatnią warstwę farby.
 
Więcje zdjęć: Galeria

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ilustracja do informacji: Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Dokładnie 231 lat temu, Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli, wciąż jeszcze podzielonych na stany.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Konstytucja umożliwiła sprawne działanie sejmu, z którego wyrugowano „liberum veto”, wprowadzono głosowanie większością, a decyzje sejmu nie mogły być kwestionowane przez sejmiki. Ustawa Rządowa rozszerzyła również podmiot polskiej demokracji – mieszczanie, choć nie stanowili osobnej izby parlamentu, zyskali realny wpływ na ustawodawstwo. Chłopów uznano za integralną część narodu i „najdzielniejszą kraju siłę”. Władza sądownicza pozostawała oddzielna od ustawodawczej i wykonawczej. Konstytucja traktowała religię Rzymsko-katolicką, jako panującą, jednak wszystkim innym wyznaniom zapewniała również tolerancję. Po upadku Rzeczypospolitej Konstytucja 3 Maja stała się symbolem wielkich dokonań i dowodem na to, że można było stworzyć silne, sprawne i nowoczesne państwo. Jej legenda pobudzała do walk o jego odrodzenie przez cały okres zaborów. W rocznicę tamtych wydarzeń delegacja sławskiego samorządu z Zastępcą Burmistrza Sławy na czele oddała hołd wszystkim tym, którzy podjęli próbę ratowania Rzeczypospolitej Polskiej. W uroczystości wzięli również udział Zastępca Starosty Powiatu Wschowskiego, delegacja służb mundurowych, klasa mundurowa ZSP w Sławie wraz z Dyrektorem placówki.
Więcej zdjęć w galerii

Las, Woda & Blues trwa!

Ilustracja do informacji: Las, Woda & Blues trwa!
Długi weekend majowy w Sławie obfituje w wiele atrakcji, jedną z nich jest bluesowe granie. Występy kilkunastu wokalistów, kapel i prawdziwych gwiazd bluesowej estrady. Przy tym setki osób bawiących się w rytm tej muzyki w pięknej okolicy, w lesie, nad Jeziorem Sławskim.
Ozdobą XIV edycji Festiwalu Las Woda & Blues był występ, na który każdy fan tego rodzaju muzyki czekał - koncert Jana Błędowskiego z zespołem. Występ ten na długo zostanie w pamięci odbiorców zgromadzonych licznie na OW "Wratislavia". Lider kultowej formacji Krzak rozgrzał publiczność do czerwoności, a w rytm jego muzyki bawiły się tłumy.
 
Więcej zdjęć: Galeria

W Sławie trwa Jarmark!

Ilustracja do informacji: W Sławie trwa Jarmark!
Stary Rynek w Sławie ogarnięty został klimatem Jarmarku Produktu Lokalnego. Dwudniowe wydarzenie przyciągnęło wystawców z Polski i zza granicy. Do odwiedzenia jest 70 stoisk z różnymi rozmaitościami. Wspaniali wystawcy, bogaty asortyment, przemiła atmosfera, wiele atrakcji dla dzieci i jeszcze lepsza pogoda. Czego można chcieć więcej? To idealne miejsce na majówkę dla każdego. Dlatego zapraszamy do Sławy! Jarmark potrwa dziś do 18:00 oraz jutro od 10:00 do 18:00.

Więcej zdjęć: Galeria

 

Majówka w Sławie!

Ilustracja do informacji: Majówka w Sławie!
Długi weekend majowy zapowiada się świetnie! Po przerwie spowodowanej pandemią do Sławy powróci Jarmark Produktu Lokalnego. Przez wielu długo wyczekiwany ściąga na rynek różnych rzemieślników z rękodziełem, regionalnymi przysmakami oraz rozmaitymi specjałami.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4 Galeria zdjęć: Imprezy w gminie

Fani mocniejszego brzmienia również podczas majówki znajdą coś dla siebie. To oczywiście za sprawą festiwalu Las, Woda & Blues, który odbędzie się nad brzegiem Jeziora Sławskiego w pobliskim Radzyniu. Zabawa rozpocznie się w sobotę, a zakończy w poniedziałek. Przez ten czas w muzyczne rytmy wprowadzi nas plejada gwiazd bluesa.

Wywieś biało – czerwoną!

Ilustracja do informacji: Wywieś biało – czerwoną!
Zbliża się majówka i czas narodowego świętowania: 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a następnego dnia – Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do wywieszenia biało-czerwonych flag w swoich domach, balkonach i w oknach.
Pamiętajmy też, że otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela. Tradycyjnie 3 maja, o godz.10:00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sławie wierni w modlitwie wspomną naszą Ojczyznę.

Zapraszamy na jarmark

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na jarmark
Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do Sławy powróci Jarmark Produktu Lokalnego. Przez wielu długo wyczekiwany ściąga na rynek różnych rzemieślników z rękodziełem, regionalnymi przysmakami oraz rozmaitymi specjałami. Impreza organizowana przez Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku pod Honorowym Patronatem Burmistrza Sławy Cezarego Sadrakuły rozpocznie się w niedzielę 1 maja i potrwa do poniedziałku 2 maja br.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Jarmark Produktu Lokalnego

W godzinach od 10:00 do 18:00 swoje wyroby zaprezentuje blisko 70 wystawców z Polski i z zagranicy. Odwiedzający jarmark będą mogli zaopatrzyć się w rozmaite sery, owoce, chałwy, zioła, naturalne przyprawy, regionalne wędliny, chleby, miody, produkty pszczelarskie, piwa tradycyjne, mydła, rękodzieła z drewna, ręcznie tworzoną biżuterię, rękodzieła szyte, decoupage, wyroby szydełkowe, odzież autorską, wyroby z filcu, wikliny, ceramikę użytkową i artystyczną, a także lokalne rośliny. Zachęcamy do odwiedzania stoisk z boczniakami, domowymi przetworami oraz z prasami do wyciskania oleju, gdzie będzie można zakupić oleje i nasiona oleiste. Ponadto polecamy stoiska ze swojskim jedzeniem, gdzie będzie można kupić przeróżne ciasta, pierogi, bigos, zupy, gołąbki i inne frykasy. Na stoisku z malarstwem swoje prace zaprezentuje nasza lokalna artystka, Pani Urszula Boryna. Stoisko promocyjne ze swoją literaturą wystawi także Zbigniew Niedźwiedzki, członek Związku Literatów Polskich, który już gościł na naszym jarmarku. Będzie także coś dla najmłodszych, czyli stoisko z tatuażami, malowaniem twarzy, kolorowymi ozdobami włosów i innymi gadżetami, a także coś słodkiego dla każdego, wata cukrowa, popcorn i inne łakocie. W niedzielę 1 maja od godziny 14:00 odwiedzającym czas będzie umilać kapela rozrywkowa „Bajer” z Nowej Soli. Tego samego dnia zostaną zorganizowane warsztaty ceramiczne lepienia z gliny, które poprowadzi Pani Ada Bednarek z Nowej Soli. W poniedziałek 2 maja o godzinie14:00 w ramach bloku artystycznego Coolturka wystąpią dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia prowadzone przez Domy Kultury SCKiW. Jarmark zapowiada się zatem smacznie, wesoło i kolorowo. Serdecznie zapraszamy.
Sponsor imprezy: Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Sława Śląska.

Garbate bolidy zaparkują na Nowym Rynku

Ilustracja do informacji: Garbate bolidy zaparkują na Nowym Rynku
Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do naszej gminy powróci festiwal muzyczny Las, Woda & Blues. Tradycyjnie w okresie majówki nad brzegami Jeziora Sławskiego będzie można usłyszeć bluesowe brzmienie. Impreza rozpocznie się w sobotę, 30 kwietnia na OW Wratislavia i potrwa do poniedziałku 2 maja br. 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3 Galeria zdjęć: Zlot garbusów na Nowym Rynku

Towarzyszyć jej będą liczne koncerty, konkursy kapel w wigwamie oraz pod chmurką. Jedną z wielu atrakcji tego wydarzenia jest tradycyjny.Zlot Garbatych Bolidów, który poprzedzi parada VW Gar-Busów. Auta przejadą z Radzynia na Nowy Rynek w Sławie, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie gwiazdy w pierwszej Alei Gwiazd Bluesa w Polsce. Ze względów organizacyjny wyłączony z ruchu zostanie parking w centrum Sławy. Zalecamy zapoznanie się z poniższą informacją.
1 2 3 4 5 6 ... 41

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku