Logo: BIP
.
Baner: baner urządBaner: Rynek
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Dla mieszkańca

Poznali historię dawnych obozów

Ilustracja do informacji: Poznali historię dawnych obozów
Wczoraj Szkołę Podstawową im. Franciszka Niewidziajły w Sławie odwiedził Alfred Rösler - przyrodnik, podróżnik, autor przewodników turystycznych. Podczas spotkania przybliżył uczniom historię kobiet wiezionych w dawnych niemieckich filiach obozu Gross Rosen. 
Opowiedział o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w okolicach Przybyszowa, a także uświadomił uczniów czym był marsz śmierci. W ramach wykładu obecni na spotkaniu mogli zobaczyć zdjęcia pomników, które upamiętniają miejsca śmierci kobiet w czasie II wojny światowej.
Więcej zdjęć na stronie
fot. SP w Sławie

 

Oficjalne rozliczenie sztabu WOŚP

Ilustracja do informacji: Oficjalne rozliczenie sztabu WOŚP
Sztab WOŚP #5069 Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku w Sławie otrzymał oficjalne rozliczenie zbiórki podczas 31. Finału, który odbył się 29 stycznia 2023 roku
Oficjalny wynik zbiórki to 76 021,00 zł. Mamy kolejny niesamowity rekord!!!
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i wszystkim osobom zaangażowanym w realizację 31. Finału WOŚP w Sławie, którzy przyczynili się do tak wspaniałego wyniku zbiórki.
Do zobaczenia podczas 32. Finału.
 

Zabawa taneczna w podstawówce

Ilustracja do informacji: Zabawa taneczna w podstawówce
Okres karnawału to czas zabawy, podczas którego organizowane są liczne imprezy taneczne i bale. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie odbyła się dyskoteka. 
W auli szkolnej, która zamieniła się w salę taneczną, bawili się uczniowie klas IV-VIII. Galeria dostępna na stronie

Burmistrz odwiedził place budowy

Ilustracja do informacji: Burmistrz odwiedził place budowy
"Przebudowa pomieszczeń byłej Szkoły Podstawowej przy ul. H Pobożnego 6 w Sławie z przeznaczeniem na potrzeby Domu Kultury i Biblioteki Publiczne" jest to kolejna ważna inwestycja realizowana w krótkim odstępie czasu w naszej małej Ojczyźnie
 
Prace w budynku postępują szybko, z każdym dniem widać znaczne postępy. Wykonawca - MPROJEKT Sp. z o.o. Sp. k. z Leszna na zrealizowanie zadania ma czas 13 miesięcy od momentu podpisania umowy (styczeń br.). Głównym założeniem projektu jest stworzenie miejsca dostępnego dla lokalnej społeczności, przeniesienie siedziby SCKiW, domu kultury i biblioteki publicznej do budynku dawnej szkoły podstawowej. Nowy budynek (sala widowiskowa), który powstaje tuż obok, zostanie połączony przeszklonym łącznikiem ze Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku - SCKiW. Całość stworzy spójny kompleks o funkcjach kulturalno-rekreacyjnych.
Przebudowa byłej szkoły realizowana jest w ramach dofinansowania Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Wartość całkowita inwestycji wynosi 5.999.000,00 zł, z czego kwota pozyskanych środków to 3.536.590,00 zł, wkład własny gminy to 2.462.410,00 zł.
Koszt sali widowiskowo-teatralno-kinowej to 10.455.000,00 zł, z czego 7.200.000,00 zł pozyskaliśmy z Dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, a 3,255.000,00 zł to wkład własny Gminy Sława.
Więcej zdjęć w galerii.

Prace w parku zakończone

Ilustracja do informacji: Prace w parku zakończone
Dziś rozpoczęła się procedura odbiorcza inwestycji, która od niespełna roku realizowana była w Sławie.
Jak sama nazwa wskazuje projekt pt. „Rewaloryzacja Parku Miejskiego w Sławie cz.2” miał na celu przywrócenie walorów tej części miasta i jest kontynuacją inwestycji, która zakończyła się w 2020 roku w części miejskiej.
Prace zostały przeprowadzone na terenie południowym, w kierunku Radzynia. Podobnie jak w przypadku pierwszej części wymieniona została nawierzchnia parkowych ścieżek. Ziemię zastąpiło kruszywo mineralne tzw. Hanse Grand. Łącznie powstało ponad 2000 metrów bieżących traktów spacerowych. Całość oświetla 58 stylizowanych lamp, na których zamontowane zostały kamery monitoringu, tak aby w pełni zadbać o komfort i bezpieczeństwo spacerowiczów. Pojawiły się także elementy małej architektury - 30 ławek parkowych wraz z taką samą ilością koszy na śmieci czy też tablice informacyjne, drogowskazy oraz słupki ograniczające wjazd pojazdów na trakty spacerowe.
Przebudowę przeszły dwa istniejące mostki. Powstał także jeden całkiem nowy, który połączył oba brzegi stawu znajdującego się w sercu tego miejsca.
Projekt ten to nie tylko zmiany estetyczne, dużą rolę pełni bowiem w nim zieleń. Nasadzonych zostało 109 drzew i setki krzewów. Jak wiadomo, nic tak nie upiększa przestrzeni, jak kwiaty. Dlatego też w projekcie przewidziano nasadzenia kwiatów wieloletnich. Teren parkowy wzbogacił się o przeszło tysiąc bylin.
W ramach zadania wykonano także bagrowanie linii brzegowej, co przyniosło efekt w postaci odsłonięcia widoku na Jezioro Sławskie. Wokół stawu oraz Wyspy Konwaliowej znajdującej się w jego centrum wykonano faszynowanie brzegów. Dzięki temu procesowi brzegi zostały umocnione, a także poprawił się ich wizualny zarys. Większość z założeń nawiązuje do koncepcji projektanta pierwotnego wzoru sławskiego parku - Karla Eduarda Petzolda.
Koszt całkowity zadania to 4.322.179,15 zł, z czego 3.690.000,00 zł to kwota pozyskanych środków z programu "Polski Ład". Wykonawcą inwestycji było przedsiębiorstwo "GIERA" Inżynieria Środowiska Mateusz Giera z Lasocic.
 
Więcej zdjęć w galerii.

Konkurs pt.: „Najlepsza tradycyjna potrawa wielkanocna”

Ilustracja do informacji: Konkurs pt.: „Najlepsza tradycyjna potrawa wielkanocna”
Konkurs organizowany przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich
Regulamin oraz zgłoszenie udziału dostępne jest na stronie.

Zapraszamy na muzyczną ucztę

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na muzyczną ucztę
Burmistrz Sławy, Dyrektor SCKiW w Sławie, Proboszcz Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Sławie zapraszają na kolejne muzyczne spotkanie. Przed sławską publicznością wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 Galeria zdjęć: Koncert Karnawałowy

Wszechstronna aktorka uwielbiana przez publiczność, w ostatnich latach dała się poznać jako równie wybitna i doceniana piosenkarka. Jej wyjątkowe emocjonalne interpretacje, empatia i charyzma powodują, że jej widownia składa się z osób w każdym wieku. Podczas koncertu Stanisława Celińska wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko zaprezentuje materiał, który jest kompilacją ze wszystkich dotychczasowych płyt: „Atramentowej”, „Malinowej”, „Jesienna” oraz najnowszej „Przytul”.

Burmistrz gościł przedsiębiorców

Ilustracja do informacji: Burmistrz gościł przedsiębiorców
W piątek w Pensjonacie Słoneczko po dwuletniej przerwie z powodu pandemii miało miejsce spotkanie z przedsiębiorcami działającymi na terenie Gminy Sława. Z zaproszenia Burmistrza skorzystało około 110 osób. Od lat na początku roku włodarze spotykają się z przedstawicielami biznesu. Jest to okazja do podsumowania roku oraz przybliżenia inwestycji realizowanych przez Gminę Sława, a także planach. Burmistrz Cezary Sadrakuła na początku spotkania powitał zaproszonych gości oraz przedstawił, dzięki jakim dziedzinom rozwijają gospodarkę na naszym terenie. Podkreślił również, jak ważną rolę odgrywają przedsiębiorcy.
Obecny na spotkaniu starosta wschowski Andrzej Bielawski mówił z kolei o pozyskiwaniu dofinansowań z programów Rządowych przez naszą Gminę. Gratulował skuteczności w tym zakresie, a także wyraził zachwyt nad już zrealizowanymi inwestycjami, jakich dokonał sławski samorząd. Podziękował również włodarzowi sławskiej gminy za wzorową współpracę.

Głos zabrała także Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Małgorzata Gośniowska-Kola, również podziękowała przedsiębiorcom za ich trud włożony w funkcjonowanie ich firm i życzyła wszystkiego dobrego w de facto nowym roku.
 
Spotkanie to jest dobrym miejscem do wymienienia się doświadczeniem, porozmawiania o biznesowych sprawach oraz pomysłach na inwestycję. Zebrani na koniec usłyszeli życzenia powodzenia w pracy i zapewnienie o otwartości Burmistrza i Urzędu Miejskiego na ich pomysły i przedsięwzięcia. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek.
 
Więcej zdjęć: Galeria

Uczcili pamięć rodaków

Ilustracja do informacji: Uczcili pamięć rodaków
10 lutego to data, która już na zawsze będzie kojarzona z tragicznymi wydarzeniami w historii naszej Ojczyzny. 83 lata temu sowiecki okupant przeprowadził pierwszą z czterech masowych wywózek Polaków na Sybir.
Represje dotknęły głównie osadników wojskowych, w dużej mierze uczestników wojny z 1920 roku, nauczycieli, urzędników państwowych oraz ich rodziny. Wielu naszych rodaków, głównie tych najmłodszych nie przetrwało warunków podróży na "nieludzką ziemię." Wywożeni trafiali do północnych regionów ZSRS, tam byli zmuszani do katorżniczej pracy. Wielu naszych rodaków, już nigdy nie wróciło do rodzinnych stron.
Dzisiaj pamięć wywiezionych uczcili Zastępca Burmistrza Sławy, Skarbnik Gminy, Przedstawiciele Koła Sybiraków oraz delegacja Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie.
Galeria dostępna na stronie

Szkolenie z obsługi AED

Ilustracja do informacji: Szkolenie z obsługi AED
Dziś funkcjonariusze Komisariatu Policji w Sławie przeprowadzili szkolenie z pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora AED. Pracownicy Urzędu Miejskiego mogli przetestować urządzenie i swoje umiejętności na fantomie. Podczas prelekcji przekazane zostały najważniejsze zasady oraz uwagi dotyczące prawidłowego wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Defibrylator AED niedawno został przekazany przez Ratownictwo Wodne Sława i na wyposażeniu ma go teraz Straż Miejska w Sławie. Umiejscowiony został w Biurze Obsługi Interesanta sławskiego magistratu. Co prawda mamy nadzieje, że nigdy nie będzie potrzebny, niemniej jednak zapewni on bezpieczeństwo w nagłych wypadkach jednakowo interesantom, jak i pracownikom Urzędu Miejskiego w Sławie.

Więcej zdjęć: Galeria

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku