Logo: BIP
.
Baner: LKŻBaner: Nowy rynekBaner: baner urządBaner: RynekBaner: Molo
 • Baner: s1
 • Baner: s2
 • Baner: s4

Dashboard

Odszedł na wieczną służbę

Ilustracja do informacji: Odszedł na wieczną służbę
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż ostatnim czasie na wieczną służbę odszedł drugi wieloletni druh Ochotnicza Straż Pożarna w Sławie Śp. Janusz Belka.
Człowiek bardzo życzliwy, spokojny, zawsze pomagający potrzebującym, niezwykle zasłużony i szanowany przez strażacką brać. Przez wiele lat służył naszej społeczności jako strażak, ale był również uzdolnionym mechanikiem i kierowcą wozu bojowego. Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła i Przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Mazur składają na ręce Rodziny Śp. druha Janusza najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.
(Fot. OSP Sława)

 

Ruszyły prace we Wróblowie

Ilustracja do informacji: Ruszyły prace we Wróblowie
W poniedziałek rano w sławskim magistracie Burmistrz Sławy Cezary Sadrakuła w obecności Skarbnik Gminy Małgorzaty Szymoniak oraz Kierownika Referatu Techniczno-Inwestycyjnego i Architektury Marka Wróbla podpisał umowę z firmą Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego w Głogowie. Przedmiotem umowy jest realizacja zadania pn. "Remont drogi gminnej nr 005006F w miejscowości Wróblów".
 
 
Wróblów jest już terenem budowy, w tej miejscowości tuż po dopięciu formalności rozpoczęły się intensywne prace ciężkiego sprzętu. Pierwszym etapem jest ścinanie poboczy, następnie nastąpi frezowanie starej nawierzchni. W ramach przebudowy wykonane zostanie 880 metrów bieżących jezdni. Odcinek ten zyska drogę o nawierzchni asfaltowej, a jego szerokość będzie wynosić od 4 do 5 metrów.
 
Całkowita wartość inwestycji opiewa na kwotę 858.932,22 zł brutto. Na ten cel gmina Sława pozyskała 389.159,63 zł dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, pozostała część 469.772,59 zł pochodzi ze środków własnych gminy Sława. Firma z Głogowa na wykonanie prac ma czas do 18 grudnia 2023 r.
 

Wspomnieli tragiczne wydarzenia

Ilustracja do informacji: Wspomnieli tragiczne wydarzenia
Wczoraj minęła 84. rocznica zbrojnej napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Bez wypowiedzenia wojny, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji Armia Czerwona zaatakowała Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP. Tym samym zrealizowane zostały ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Polska miała zostać podzielona między ZSRR a III Rzeszę.
Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią niemiecką został wbity nóż w plecy. Jako pierwsze opór sowietom stawiły strażnice Korpusu Ochrony Pogranicza. Pomimo ogromnej przewagi nieprzyjaciela doszło do zaciętych starć nad Słuczą i nad Styrem, pod Szackiem czy Wytycznym. Walki toczyła też Samodzielna Grupa Operacyjna ,,Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, która starła się z Sowietami w rejonie Jabłoni i Milanowa. Następnie Polacy ruszyli w rejon Kocka, gdzie stoczyli ostatnią bitwę Wojny Obronnej 1939 roku. Należy wspomnieć o heroicznej obronie Grodna. Opór Sowietom stawiły oddziały garnizonu miasta wspierane przez ludność cywilną, w tym młodzież szkolną. Gdy do Grodna wkroczyły jednostki Armii Czerwonej przystąpiły do masowych mordów polskich oficerów oraz cywilów. Był to zwiastun zbrodniczej sowieckiej okupacji wschodnich ziem polskich, masowych deportacji oraz późniejszej eksterminacji polskiej inteligencji i wojskowych, której kulminacyjnym punktem stała się zbrodnia katyńska. W rocznicę sowieckiej agresji na Placu Pamięci Narodowej w Sławie spotkali się mieszkańcy Sławy i okolic, by oddać cześć obrońcom naszych granic. Program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Franciszka Niewidziajły w Sławie, w którym omówili okoliczności i tragizm tamtych wrześniowych dni. W obchodach uczestniczyli Zastępca Burmistrza Sławy - Krzysztof Gruszewski, Sekretarz Gminy - Danuta Pitrowska, Skarbnik Gminy - Małgorzata Szymoniak, Tomasz Kłosowski - Pełnomocnik Posła Marka Asta, delegacje szkół, Związku Sybiraków, harcerze oraz liczna grupa uczniów sławskiej podstawówki.
 

Modernizacja dróg w Bagnie

Ilustracja do informacji: Modernizacja dróg w Bagnie
Niemal wszystkie drogi w tej miejscowości przejdą gruntowny remont. Obecnie trwają prace brukarskie oraz roboty przy zjazdach do posesji. W ramach zadania wykonana zostanie nowa nawierzchnia jezdni wraz z poszerzeniem, a także przebudowa istniejących skrzyżowań z drogami wewnętrznymi.
Koszt całkowity inwestycji wynosi 4.077.703,08 zł, z czego 3.996.149,02 zł to kwota pozyskanych środków z Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych. Natomiast wkład własny pochodzący z budżetu Gminy Sława to 81 554,06 zł. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego Sp. z o.o. z Głogowa, które na realizację zadania ma czas do 3.01.2024 roku.
 

Zapraszamy na XI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej w Sławie

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na XI Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej w Sławie
Muzyka chóralna to nie tylko piękne brzmienie i harmonia głosów. To także sposób na kultywowanie tradycji, budowanie wspólnoty i rozwijanie pasji. Jeśli jesteś miłośnikiem śpiewu w chórze lub chcesz delektować się chóralnymi dźwiękami, to nie możesz przegapić Lubuskiego Święta Pieśni, czyli XI Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie.
 
Festiwal, zorganizowany przez Stowarzyszenie "Witosława" i Chór "Cantate Deo" w Sławie, Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku, Parafię św. Michała Archanioła oraz Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, odbędzie się 24 września 2023 roku w kościele św. Michała Archanioła w Sławie.

Droga zostanie przebudowana

Ilustracja do informacji: Droga zostanie przebudowana
Mamy kolejną dobrą wiadomość, tym razem dla kierowców. Droga powiatowa 1016F na odcinku Sława - Wróblów doczeka się generalnego remontu.
Wojewoda Lubuski - Władysław Dajczak poinformował, iż na ten cel zostaną przekazane środki z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. O szczegółach inwestycji poinformujemy wkrótce.

fot. Wojewoda Lubuski - Władysław Dajczak

Grzybiarze będą zadowoleni

Ilustracja do informacji: Grzybiarze będą zadowoleni
W lasach naszej gminy pojawiły się pierwsze grzyby w tym roku. Przez wielu długooczekiwane w końcu są. Borowiki szlachetne i kozaki, jako pierwsze udało nam się uchwycić na zdjęciach.
 

 

Sławscy kominiarze

Ilustracja do informacji: Sławscy kominiarze
Na terenie naszej gminy działa tylko trzech kominiarzy:
Zakład Kominiarski Rodowski Janusz ul. Zacisze 4, 67-410 Sława tel. 609 245 775
Zakład Kominiarski Mały Piotr ul. Chopina 4, 67-400 Wschowa (65) 540 58 30
"Miotełka" Zakład Kominiarski Wojciech Mały ul. Chopina 4, 67-400 Wschowa 65 540 58 30
Działają oni na tym terenie od lat, niestety w ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o fałszywych kominiarzach!
Ostrzegamy przed potencjalnymi oszustami! Sprawdzajcie zawsze tożsamość i licencję kominiarza. Prosimy mieszkańców o zachowanie czujności.

Zebranie sławskich emerytów

Ilustracja do informacji: Zebranie sławskich emerytów
W sali kameralnej sławskiego Domu Kultury spotkali się emeryci zrzeszeni w Sławskim Związku Emerytów i Rencistów. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego.
Zanim Prezes Zbigniew Jankowski podsumował działalność związku przez ostatnie miesiące, nastąpiło uhonorowanie zasłużonych emerytów. Sekretarz Gminy Sława - Danuta Pitrowska gratulowała wieloletniej aktywności i zaangażowania na rzecz  PZERiI - Oddział Sława : Marii Błaszczykiewicz, Krystynie Peszko oraz Stanisławowi Kilianowi.
 

Koordynacja służb ratunkowych

Ilustracja do informacji: Koordynacja służb ratunkowych
14 września nad Jeziorem Sławskim odbyły się ćwiczenia ratownicze mające na celu przetestowanie zdolności koordynacji działań służb w przypadku nagłego załamania pogody. 
W trakcie tych manewrów odgrywano scenariusz, w którym grupa obozowiczów korzystających z desek SUP znalazła się w sytuacji awaryjnej.
Grupa obozowiczów, składająca się z 7 osób, wypłynęła deskami SUP i nie wrócili na określony czas do przystani. Nagłe załamanie pogody zaskoczyło ich w trakcie rekreacji na wodzie, co spowodowało, że potrzebna była natychmiastowa interwencja służb ratowniczych.
W ćwiczeniach brały udział różne służby, takie jak WOPR Głogów, WOPR Sława, Policja Wschowa oraz Wypożyczalnia Relax. Każda z tych jednostek miała swoje role do spełnienia, włączając w to poszukiwanie i ratowanie poszkodowanych oraz zbieranie dryfującego sprzętu.
Podczas działań szczególny nacisk został położony na doskonalenie współpracy i skoordynowanie działań między różnymi służbami, co jest kluczowe dla efektywnej reakcji w sytuacji awaryjnej. Sprawdzenie łączności między jednostkami oraz prawidłowa koordynacja działań były priorytetem.
Celem tych ćwiczeń było nie tylko trenowanie umiejętności służb ratowniczych, ale także podkreślenie znaczenia nadzoru nad Jeziorem Sławskim. Dziękujemy naszym ratownikom, Policji i wszystkim zaangażowanym za ich gotowość do działania i poświęcenie, dbając o bezpieczeństwo nad Jeziorem Sławskim.
1 2 3 4 5 6 ... 208

 • Baner: lubuskie.pl
 • Baner: sckiw.slawa.pl
 • Baner: zw.pl
 • Baner: EKO-Przyszłość
 • Baner: zwik.slawa.pl
 • Baner: osp.slawa.pl
 • Baner: KPP Wschowa
 • Baner: Powiatowy Urząd Pracy we Wschowie
 • Baner: WOPR WSCHOWA
 • Baner: RWS
 • Baner: LKŻ Sława
 • Baner: Kraina Lasów i Jezior
 • Baner: Triathlon Sława
 • Baner: Biblioteka Publiczna w Sławie
 • Baner: Mikroporady.pl
Znajdź nas na Facebooku